Alzheimerova choroba - nemoc má náskok, léčba zatím nestačí

23.02.2014 | komentářů: 6
Alzheimerova choroba - strašák dnešní doby

Lékařská věda letí mílovými kroky kupředu, ale na některé nemoci je pořád krátká. Takovým případem je i Alzheimerova choroba - nemoc, která straší seniory po celém světě. Dá se s Alzheimerem bojovat? Existuje nějaká účinná léčba Alzheimerovy nemoci? A jak ji poznat, jaké jsou příznaky? Existuje nějaký snadný test? Na tyto otázky se pokusí zodpovědět následující článek.

Alzheimerova choroba - základní fakta

Alzheimerova choroba (počeštěně se někdy používá i označení Alzhaimrova choroba či Alzhaimr) je onemocnění mozku, které se projevuje postupnou demencí. Své jméno nese po Aloisi Alzheimerovi, který popsal toto onemocnění jako první. Příčina vzniku Alzhaimerovy choroby není dosud známá, prozatím se pouze ví, jak nemoc probíhá. Změny postupně působí rozpad nervových vláken a nervových buněk. Alzheimerovou chorobou se mění také látková činnost mozku.
Demencí trpí v současné době zhruba 25% populace starší 85 let. Z toho Alzheimerova demence je v tomto množství zastoupena nadpoloviční většinou. Přitom ve věku 65 let má Alzheimera pouze 5 procent populace. Přesto se toto onemocnění netýká pouze seniorů, ojediněle postihuje i osoby mladší. Mírně častěji se pak vyskytuje u žen než u mužů.

Léčba Alzhaimrovy choroby

Hned na začátku je nutné uvést jeden smutný fakt. Alzhaimrova choroba zatím nejde vyléčit, úspěšná léčba neexistuje. Lékaři jsou schopni za pomoci medikamentů pouze oddálit její rozvoj. Důležité je však diagnostikovat toto zákeřné onemocnění včas, v jeho počátečním stádiu. Léky, jež jsou nemocným podávány, se orientují především na posílení mozkové činnosti. Využívají se však také medikamenty, jež mají za úkol zlepšit kvalitu spánku, odstranit agresivitu, zmírnit depresi a ztlumit úzkost.

Alzheimerova choroba - příznaky

Alzheimerova nemoc je duševní choroba a její příznaky jsou tak pozorovatelné především v rámci chování postiženého jedince
1. Ztráta paměti
Jedná se především o zhoršení krátkodobé paměti, nemocní si nepamatují, kam založili své věci, co řekli či slíbili apod. Zhoršuje se i schopnost učení a zapamatování si učiva
2. Problémy s vykonáváním běžných domácích úkolů.
To co bylo dosud rutinou, zvládá postižený stále hůř
3. Poruchy řeči a plynulého vyjadřování.
Nemocný Alzheimerem zapomíná na některá slova a výrazy, jeho řeč tak vázne.
4. Zhoršená orientace
Nemocní jsou schopni zabloudit i v místě svého bydliště, jsou dezorientovaní.
5. Další příznaky Alzheimerovy nemoci se projevují i v dalších činnostech běžného života:
- ukládání věcí na jiná místa, než je obvyklé
- potíže při oblékání
- náladovost, změny chování
- vadnoucí zájem o volnočasové aktivity, odevzdanost - chybí iniciativní jednání

Je nutné však rozlišovat příznaky Alzheimerovy choroby s příznaky běžného procestu stárnutí. Řada z nich je podobná. Rozdíl je v tom, že například při zapomínání si člověk přirozeně stárnoucí zpětně vzpomene. Rozsah příznaků onemocnění Alzheimerem je komplexnější, příznaky se projevují společně.

S přibývajícím věkem a postupujícím onemocněním se příznaky mohou zhoršovat, jejich frekvence zvyšovat a přecházejí do stádia pokročilé demence. Nemocný si pak nepamatuje často i základní věci ze svého života, nepoznává lidi ve svém okolí, neovládá své tělesné potřeby a není schopen si vzpomenout ani na své jméno.

Test na Alzhaimra

Možná si nejste jistí tím, zda někdo blízký ve vašem okolí netrpí Alheimerovou chorobou. Určitým (nikoliv však zcela vypovídajícím!!) vodítkem může být jednoduchý test. Ten spočívá v tom, že testovaná osoba má za úkol nakreslit hodinový ciferník, dovnitř kruhu musí vepsat čísla jednotlivých hodin (běžná arabská čísla) a hodinové ručičky tak, aby čas ukazoval na 11:10. V případě, že to dotyčný tento test na Alzhaimra nezvládne, je dobré uvažovat o odborném vyšetření.
Na co je třeba se při vyhodnocení testu se zaměřit:
- špatný tvar kružnice (nad rámec běžných "kreslících dovedností")
- chybějící číslice v ciferníku, špatné pořadí číslic nebo jejich umístění mimo kružnici
- špatné nastavení hodinových ručiček ve vztahu k času (hodinovou i minutovou), jejich umístění na střed ciferníku
- absence některé z ručiček a také jejich nesprávná délka

Pokud si nejste jisti, můžete také absolvovat odborný lékařský test. Ten spočívá ve vyšetření krve, na jejímž základě lze Alzheimerovu chorobu odhalit. Nemoc lze odhalit o očními testy.

Alzheimer - prevence

Onemocnění Alzheimerovou chorobou lze předcházet jen částečně. Jedním ze základních faktorů pro onemocnění je totiž věk - s přibývajícím věkem se pravděpodobnost onemocnění zvyšuje. Stejně tak hraje nezanedbatelnou roli i genetika a dědičnost. U blízkých příbuzných je pravděpodobnost, že onemocníte Alzhaimerem, až 4x vyšší. Stejně tak byl prokázán přímý vliv kouření a konzumace nadměrného množství alkoholu na vyšší riziko demence.
Naopak některé studie prokazují, že u lidí, kteří mají vyšší vzdělání a "trénovali" mozek, je výskyt onemocnění nižší.
Jaká je tedy základní prevence? Zdravý životní styl a aktivní "zaměstnávání" mozku.
V rámci prevence Alzheimerovy choroby můžete vyzkoušet i bylinky. Podle Jarmily Podhorné, odbornice na léčivé byliny, je nutné se zaměřit na očistu tkání, prokrvení mozku a na regeneraci organismu, nervové tkáně a nervového vlákna. K pročištění těla, které je zároveň krokem k určitému omlazení, jsou vyhledávaným čisticím prostředkem právě byliny, například pýr, židovská mochyně nebo směs kopřivy, jetele, řebříčku a pampelišky. K očistě cév pak pomáhá pelargonie, gotu kola a echinacea. K detoxikaci organismu od kyseliny močové pomohou tinktury z pupenů břízy, jasanu a buku.

Alzheimerova společnost

Pokud vás zajímají další informace o tomto zákeřném onemocnění, doporučujeme navštívit stránky České alzheimerovské společnosti. Ta vznikla již v roce 1996 a jejím cílem je pomáhat občanům postiženým demencí. V současné chvíli má Alzheimerova společnost více než dvě desítky konktaktní míst po celé České republice, která mohou poskytnout nejen radu, ale i nabídnout pomocnou ruku při řešení problémů.

zdroj foto: morguefile.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
23.6.2016 21:31
Renata Fiehmanova 
alzheimer
Prosim, mam dotaz. Je mozne, ze by nekdo, kdo ma roztrousenou sklerozu, mohl mit zaroven i Alzheimerovu nemoc?
Nekde jsem cetla, ze pry to mozne neni, ze se to vylucuje, je bud anebo. Je to pravda?
15.5.2017 12:21
Jiří Kampous 
TEST
Test na Alzheimera jsem si dělal a naštěstí dle této stránky ho nemám :)

zkuste si ho taky...a řekněte jak jste dopadli :)

pomocvnebezpeci.cz/co-je-alzheimerova-choroba#testal
9.1.2018 14:38
marie 
na alzhaimra
28.1.2018 15:28
Křivá Brno 
Dobrý den, má někdo zkušenost, že by CMP mohla rozjet Alzheimrovu chorobu? Děkuji za odpověd.
10.7.2020 03:37
Milan Paseka 
dotaz
mám obavu o Alzhaimera zdali u mně nezačíná
7.11.2020 18:50
Jana Houdkova 
Maminka má alzheimra
Dobrý den, mojí mamince, 77 let, diagnostikovali Alzheimera.
Maminka si lehne do postele, za pár vteřin se zvedne, že nemůže ležet.
Takto je to už celý měsíc.
Léky maminku zklidnily, ale problém s ulehanim trvá.
Věděl by někdo, jak mé mamince pomoci ?

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vyměňte si průkazy osob se zdravotním postižením

Už jen necelý měsíc mají držitelé dočasných průkazů osoby se zdravotním postižením (OZP) a průkazů mimořádných výhod na to, aby si zajistili jejich výměnu…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 01.12.2023

Dnes 01.12 svátek slaví:
Iva

Zítra 02.12 svátek slaví:
Blanka

Včera 30.11 svátek slavil:
Ondřej

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies