Čím vyšší máte důchod, tím více si od září polepšíte

Štítky: | valorizace | penze | peníze |
16.08.2022 | komentářů: 0
Čím vyšší máte důchod, tím více si od září polepšíte

Mimořádné zářijové zvýšení proběhne vzhledem k inflaci u starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. Zásluhová část stoupne o 5,2 procenta. Lidé s podprůměrnými důchody tak dostanou méně. Informovala o tom Česká televize.

Rozdíl zvýšení kritizují někteří opoziční politici a vítali by spíše další jednorázový příspěvek. Například člověk s penzí 10 tisíc korun získá od září navíc přes tři sta korun. U dvacetitisícového důchodu bude ale růst o víc než osm stovek.

Zásluhový princip vládní koalice hájí. „Je to ten nejspravedlivější možný princip a my ho chceme určitě zachovávat,“ uvedla pro Českou televizi předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

I mezi vládní koalicí se však najde i opačný názor. „Myslím si, že ten systém by se dal hledat spravedlivěji, abychom přidávali těm nízkopříjmovým nejvíce,“ říká třeba ministr vnitra Vít Rakušan.

Opozice chce dát všem stejně

Způsob, jakým chce vláda zvýšit důchody, kritizuje hlavně sněmovní opozice. „Zásluhové přidávání je špatně. My prosazujeme princip, že by se mělo přidávat všem stejně,“ tvrdí například předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová zase navrhuje dát všem důchodcům stejný jednorázový příspěvek. 

Česká vláda plánuje další zvýšení důchodů od 1. ledna roku 2023. O tom, jak přesně penze vzrostou, rozhodne ještě další růst inflace v příštích měsících.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak předejít kocovině

Vánoce se kolikrát neobejdou bez sklenky něčeho ostřejšího a aby nás druhý den nebolela hlava, můžete zkusit tyto triky: Před flámem sníst něco mastnějšího…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 26.09.2022

Dnes 26.09 svátek slaví:
Andrea

Zítra 27.09 svátek slaví:
Jonáš

Včera 25.09 svátek slavil:
Zlata

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies