Důchody budou od ledna vyšší o 360 korun

Štítky: | penze | peníze | důchodová reforma |
11.09.2023 | komentářů: 0
Důchody budou od ledna vyšší o 360 korun

Základní výměra důchodu se od ledna zvýší o 360 korun. Oznámil to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Zvýšení se tak dotkne všech příjemců a průměrná výše penze vzroste na 20 693 korun. Informoval o tom web novinky.cz.

„Reálná hodnota důchodu meziročně vzroste o 0,9 procenta,“ uvedl Jurečka. Doplnil také, že po červnové valorizaci je 78 procent důchodů nad 18 000 korun. O navýšení penzí od příštího roku se definitivně rozhodne během září. Prezident již podepsal novelu, která zpomaluje valorizace a namísto stávající poloviny odráží pouze třetinu růstu reálných mezd. 

Novela, která začne místo v září platit až v říjnu však pravděpodobně bude přezkoumávána Ústavním soudem, na který se hodlá obrátit hnutí ANO. Jurečka však odmítá, že by byl porušen princip očekávání v případě omezení předčasných odchodů do důchodu. Tím ANO mimo jiné hodlá ve stížnosti argumentovat. Vláda podle ministra záměr zpřísnit podmínky avizovala od dubna, argument opozice tak podle něj není relevantní.

Systém je dlouhodobě v deficitu a odborníci upozorňují, že bez penzijní reformy je s ohledem na demografickou křivku v České republice z hlediska financí neudržitelný.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Babská rada prý pozastaví šedivění vlasů

Víte, že babské rady mají prostředek i na to, aby vlasy tak rychle nešedivěly? Je jím docela obyčejný jablečný ocet. Pravidelně ho do vlasů vtírejte a vlasy…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies