I letos může být předčasný odchod do důchodu výhodou

Štítky: | odchod do důchodu | předdůchod |
31.03.2023 | komentářů: 0
I letos může být předčasný odchod do důchodu výhodou

Přestože vláda zkrátila červnovou valorizaci a v plánu je znevýhodnění předčasných důchodů, letos to ještě není na pořadu dne. Pro mnoho lidí tak bude i tento rok odchod do předdůchodu výhodný. Informoval o tom web novinky.cz.

„Považuji za pravděpodobné, že přelom letošního a příštího roku bude mít obdobný vliv jako přelom minulého roku a přiznání důchodu letos bude výhodnější než odklad na nový rok 2024,“ řekl Právu důchodový poradce Martin Kohoutek. Záleží podle něj ovšem i na tom, jaké změny nakonec vláda provede ve valorizacích důchodů. 

„Propočty a úvahy se určitě netýkají jen lidí, kteří mají řádný nárok na důchod v roce 2024, ale i v roce 2025 a dále. Samozřejmě čím v pozdějších letech chcete důchod začít pobírat, tím je výpočet méně přesný a jedná se o odhad,“ podotkl Kohoutek. To, že pro řadu lidí bude stále výhodné si o důchod požádat, si myslí i další experti. Relativní výhodnost odchodu do předčasného důchodu na konci letoška nicméně bude nižší, než tomu bylo loni.

Roli bude hrát Ústavní soud

„Záleží, jak se změní valorizační mechanismus. V principu jde o to, že když je vysoká inflace, tak výhoda pracovat o rok déle je přebita tím, že dostanete vysoké valorizace natrvalo do důchodu,“ vysvětlil ekonom think-tanku IDEA Filip Pertold. 

Velkou roli ve výhodnosti letošních předčasných odchodů do penze může sehrát i Ústavní soud. Pokud by (nejspíš verdikt vynese až na podzim) odmítl vládní snížení červnové valorizace, pak by se průměrná penze zpětně od června mohla zvednout o tisícovku, což by předčasné penze zvýhodnilo.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak se snadno zbavit mšic?

Napadly vaši zahrádku mšice a nechce se vám proti nim používat chemii? Zkuste vyluhovat nedopalky z cigaret a vzniklým nálevem napadené rostliny postříkat.…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 07.06.2023

Dnes 07.06 svátek slaví:
Iveta

Zítra 08.06 svátek slaví:
Medard

Včera 06.06 svátek slavil:
Norbert

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies