Parkinsonova choroba - příznaky, léčba, stádia

25.03.2014 | komentářů: 1
Když je diagnostikována Parkinsonova choroba

Parkinsonova nemoc napadá centrální nervovou soustavu a postupně degeneruje její buňky. Následkem ztráty dopaminu má poté nemocný problémy se správným pohybem, nad kterým postupně ztrácí kontrolu. Riziko výskytu Parkinsonovy nemoci se zvyšuje od padesátého roku života. Úplná léčba na již propuknutý Parkinson se bohužel prozatím neexistuje. Stále ale můžete vhodnými medikamenty mírnit jeho symptomy, stejně jako můžete zmírnit riziko jeho vzniku.

Parkinsonova choroba - rizikové skupiny:

  • lidé s genetickými dispozicemi
  • lidé po prodělané infekci centrální nervové soustavy
  • lidé po úrazech hlavy
  • lidé s mozkovou aterosklerózou
  • dlouhodobí alkoholici

Prevence Parkinsonovy nemoci

Pokud víte, že patříte do jedné ze skupin, i tak můžete stále nebezpečí výskytu Parkinsonovy choroby minimalizovat. V rámci prevence se vyhýbejte se nadměrné konzumaci alkoholu a během aktivit, u kterých hrozí úraz, si vhodným způsobem chraňte hlavu. Už primárně můžete pracovat na prevenci proti ateroskleróze (kornatění tepen). V jejím rámci nekuřte, znovu omezte nebo úplně vylučte spotřebu alkoholu, nejezte tučná a sladká jídla, zvyšte příjem vlákniny a více sportujte. Jednoduše řečeno, holdujte zdravému životnímu stylu.

Základem prevence Parkinsonovy choroby je dále zvýšená konzumace potravin a doplňků zvyšujících produkci dopaminu. Významnou podpůrnou látkou je vitamín B6, který najdete například ve špenátu, bramborách, vepřovém masu, ořechách nebo obilovinách.

Parkinsonova choroba - první příznaky

Existuje několik základních příznaků, které vám můžou napovědět, že u vás propukl Parkinson. První příznaky Parkinsonovy choroby jsou vcelku nenápadné a nemocný jim proto nevěnuje velkou pozornost. Patří mezi ně pocity těžkých nohou, zvýšená únava, pomalejší chůze, zvýšená produkce slin a potu. Parkinsonova nemoc v pozdějším stádiu se vyznačuje zejména takzvaným Parkinsonovým třesem. Nemocný se pomalu pohybuje, při chůzi dělá krátké, šouravé kroky. Méně mrká, jeho obličej je téměř bez mimiky, problémy mu dělá psaní i artikulace. Zvýšené je svalové napětí, což vede k celkové ztuhlosti těla. Za další příznaky Parkinsonovy choroby se považuje zhoršené trávení nebo následná úzkost a deprese.

Parkinsonova choroba - stádia

Podle takzvané hodnotící stupnice Hoehnové a Yahra rozděujeme stádia Parkinsonovy choroby do následujících pěti kategorií:

I. stádium: Nejmírnější stádium. Nemocný má pouze jednostranné postižení motoriky, není nijak zvláštně omezen v aktivním životě.

II. stádium: Oboustranné poškození motoriky. V tomto stádiu ale většina lidí ještě stále může být schopna pracovat.

III. stádium: Zde už dochází ke svalovému napětí, nebezpečí pádů.

IV. stádium: Nemocný je již závislý na pomoci druhé osoby.

V. stádium: Pacient je na vozíku nebo odkázán na lůžko.

Parkinsonova choroba - léčba

Ani v dnešním pokročilém lékařství bohužel stále nedisponujeme prostředky, které by Parkinsonovu chorobu dokázaly úplně vyléčit. K rozvíjení nemoci naštěstí dochází zvolna a plné propuknutí může trvat i několik let. I poté může léčba probíhat pomocích vhodných léků, které vám předepíše lékař, a omezit tím alespoň jednotlivé symptomy choroby. U některých pacientů se přistupuje i ke chirurgickému zákroku, při němž je zničena či stimulována určitá část mozku. Tato operace ovšem může způsobit řadu komplikací jako je třeba nenávratné poškození mozku. Pouští se do ní proto pouze v nejzazších případech, kdy už není jiná možnost léčby.

Společnost Parkinson

V těžkém životním období nemocný potřebuje především i podporu psychickou. Tu může najít díky Společnosti Parkinson, jež po celé republice sdružuje několik klubů. Kluby pro nemocné a jejich rodinné příslušníky pořádají přednášky, rekondiční pobyty nebo společenské a sportovní akce. Další informace vám poskytnou oficiální stránky společnosti.

Zdroj foto: morguefile.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
30.6.2017 13:16
Petr 
Dobrý den, děkuji za článek. Jen bych ještě dodal, že jsou i další způsoby, jak s parkinsonem žít. Pár řešení nabízí např. tady pomocvnebezpeci.cz/co-je-parkinsonova-nemoc

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zkuste se mravenců zbavit bez chemie

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 07.12.2022

Dnes 07.12 svátek slaví:
Ambrož

Zítra 08.12 svátek slaví:
Benjamín

Včera 06.12 svátek slavil:
Květoslava

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies