Plánované zpřísnění podmínek vyvolalo velký zájem o předčasné penze

Štítky: | odchod do důchodu | penze | peníze | předdůchod |
06.08.2023 | komentářů: 0
Plánované zpřísnění podmínek vyvolalo velký zájem o předčasné penze

Velký zájem desetitisíců lidí o předčasný důchod neopadá. Počet žádostí se blíží k rekordu za celý loňský rok, kdy byla předčasná penze výjimečně výhodnější než pozdější odchod do řádného důchodu. Do zpřísnění podmínek už zbývá jen pár dní. Informoval o tom web novinky.cz.

„Počet žádostí o předčasné důchody je v porovnání s měsíci předchozích let vyšší,“ řekla Právu mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová. Správa za prvních sedm měsíců letošního roku přijala 68 887 nových žádostí o předčasnou penzi. Je to několikanásobně více než ve stejném období v předchozích letech.

Masivní zájem o předčasnou penzi loni probudily hned dvě mimořádné valorizace, v červnu a září. S jejich započítáním se stal předčasný důchod finančně výhodnější než řádný v letošním roce, do něhož se tyto dvě valorizace nezapočítávají.

I letošní rok vlivem vysokých cen došlo na mimořádnou valorizaci, a to v červnu. Oproti řádnému důchodu s nástupem v příštím roce ale předčasná penze už pravděpodobně výhodná není. Vládní koalice prosadila omezení výše mimořádné valorizace v červnu a další taková valorizace se letos už nerýsuje. Definitivně jasno o výhodnosti nebo nevýhodnosti předčasné penze bude teprve později.

Zpřísněné podmínky

To už ale pro ni mají platit zpřísněné podmínky. Ministr práce Marian Jurečka, který na výhodné předčasné penze loni sám upozorňoval, než si uvědomil rozpočtové dopady a dupl na brzdu, chce, aby vstoupily v platnost už v září. I když o nich ještě má hlasovat Senát a novelu musí podepsat prezident.

Přesto odborníci doporučují lidem, kteří v příštích měsících nebo i letech zvažují odchod do předčasného důchodu, aby si o něj s odloženou výplatou nyní zažádali. Do září, než se změní podmínky, na to ale mají už jen zhruba měsíc.

„Silně bych doporučil nyní podat formulář Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění a pak se na podzim rozhodnout podle toho, jak to dopadlo,“ řekl důchodový poradce Martin Kohoutek.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vyměňte si průkazy osob se zdravotním postižením

Už jen necelý měsíc mají držitelé dočasných průkazů osoby se zdravotním postižením (OZP) a průkazů mimořádných výhod na to, aby si zajistili jejich výměnu…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies