Prezident podepsal penzijní novelu

Štítky: | valorizace | předdůchod | novela |
01.09.2023 | komentářů: 0
Prezident podepsal penzijní novelu

Prezident Petr Pavel má k penzijní novele hned několik výhrad. I přesto však návrh podepsal. Zpřísní se tak pravidla odchodu do předčasného důchodu a valorizace penzí zpomalí. Informoval o tom web novinky.cz.

Diskutovaná novela měla platit od pátku 1. září, Pavel však ve čtvrtek večer přes mluvčí vzkázal, že ji zatím nepodepíše. V pátek však podle informací novinek Hrad oznámil, že ji prezident podepsal. Odložil tím však účinnost zákona. Ten tak bude platit až od 1. října.

„Tento zákon jsem se po pečlivém posouzení a přes níže uvedené výhrady rozhodl podepsat,“ uvedl prezident Pavel ve svém vyjádření.

Vládní norma přinese zpřísnění pravidel předčasných důchodů či zpomalení řádné lednové valorizace penzí.  Podle Pavla jde novela jako celek správným směrem, proto podepsal. Zmínil však také výhrady.

Pavel má výhrady

„Novela upravuje mimořádné valorizace důchodů způsobem, který by v případě dalšího inflačního výkyvu vedl k fiskálně nákladnějšímu řešení, než je dnešní a přitom nevyhovující režim, což vyplývá i ze samotné důvodové zprávy. Paradoxně to vede ke konfliktu se základním cílem vlády, tj. dosažení pokroku na poli fiskální konsolidace,“ uvedl například.

Poznamenal, že považuje za problematickou i náhlost zkrácení doby možného odchodu do předčasného důchodu z pěti na tři roky před standardním důchodovým věkem.

„V kombinaci s extrémně krátkým (de facto nulovým) rozdílem mezi termínem platnosti a účinnosti novely zákona může tento postup zakládat v inkriminované části populace nadměrnou nerovnost v přístupu k institutu předčasných důchodů. Nadto existuje nemalé riziko, že návrh nevalorizovat procentní výměru u nově přiznaných předčasných důchodů do doby, než důchodce dosáhne standardního důchodového věku, povede k nezamýšleným negativním sociálním efektům, zejména pokud by ekonomika opět čelila vyšší inflaci,“ zdůvodnil Pavel.

A dodal: „Potřebné zpřísnění podmínek v oblasti předčasných důchodů by mělo být provedeno způsobem, který bude udržitelný i v nepříznivých inflačních scénářích a nebude náhle a zásadně měnit pravidla pro občany, kteří již dle stávající legislativy potenciální nárok na předčasný důchod mají.“ Výhrady prý prezident řekl ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi a premiéru Petr Fialovi (ODS).

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak vylepšit zázvorový čaj?

Zázvorový čaj je nyní velkým hitem. Pije se především, aby ulevil při nachlazení a posílil imunitu. Ne každý se ale s jeho chutí vyrovná. Poradíme, jak ho…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies