Rozpočtová rada očekává problém s udržením důchodového systému

Štítky: | peníze |
28.06.2020 | komentářů: 0
Rozpočtová rada očekává problém s udržením důchodového systému

Neudržitelnost důchodového systému je stále velkým tématem. Podle ministryně financí Aleny Schillerové není vhodné tento problém řešit v době krize. Podle místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury ministryně však zlehčuje stanoviska odborníků. Informoval o tom web České televize.

„Myslím si, že je hodně nešťastné tuto zprávu vydávat v době naprosto bezprecedentní hospodářské krize,“ komentuje stanovisko Národní rozpočtové rady Schillerová. Poukazuje na to, že například Evropská komise svou projekci veřejných financí kvůli pandemii odložila. Odhad českých expertů podle ní navíc vychází ze starých demografických dat. Uvedla pro Českou televizi.

Rozpočtová rada však projekci aktualizuje na základě reálných demografických údajů a byť pandemie trochu zhoršila dlouhodobou udržitelnost, demografická změna s pandemií nesouvisí.

Podle Stanjury ministryně zlehčuje a ironizuje. „Když tu byla zdravotní krize, tak jste říkali, že postupujete podle rad expertů. Když experti na hospodářství a ekonomiku radí a kritizují, tak to zlehčujete. Ale žádný věcný argument jste nedala,“ namítá pro Českou televizi místopředseda ODS. Domnívá se, že současný kabinet již do konce svého působení důchodovou reformu nepředloží a uplynulých sedm let promarnil.

Kdo ponese břemeno?

Debata kolem penzijní reformy podle jednoho z členů rozpočtové rady spočívá v tom, jestli se břemeno budoucího důchodového systému rozloží také na současnou pracující generaci, nebo se nechá až na tu další.

Schillerová připomíná, že strukturální přebytky kabinet využil ke zvýšení důchodů. Souhlasí také se Stanjurou, že z krize je potřeba se proinvestovat. Místopředseda ODS mimo jiné kritizuje přílišnou byrokratičnost vládních opatření. „Až budeme projednávat státní rozpočet, chceme vyzvat vládu, aby letos snížila objem byrokracie o deset procent,“ avizuje.

„Neříkám, že všechno bylo stoprocentní, je řada věcí, které bychom dnes udělali jinak. Řada programů zafungovala rychle,“ kontruje ministryně financí.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Víte, na co využít skořápky z vajíčka?

Rozdrťte je a použijte na záhonech proti slimákům. Vaječné skořápky se dají použít také například na vymytí dna termosky (od čaje, kávy), kam se moc…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 31.05.2023

Dnes 31.05 svátek slaví:
Kamila

Zítra 01.06 svátek slaví:
Laura

Včera 30.05 svátek slavil:
Ferdinand

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies