Vláda vybírá profese, které půjdou do důchodu dříve

Štítky: | penze | peníze | reforma |
14.04.2023 | komentářů: 0
Vláda vybírá profese, které půjdou do důchodu dříve

Diskutované změny ohledně odchodu do důchodu stále nejsou jednoznačné.  Vládní koalice navrhuje zvýšení věku pro odchod na odpočinek a znevýhodnění předčasných důchodů. Zároveň se však stále řeší, že dříve by do penze mohly chodit alespoň vybrané profese. Informoval o tom web novinky.cz.

„Náš záměr je cílit na lidi dlouhodobě pracující v profesích, které jsou fyzicky náročné, mají dopad na zdraví a není možné chránit pozici dalšími kompenzačními opatřeními,“ prohlásil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Odbory požadují, aby dříve do důchodu bez krácení částky mohli pracovníci dosavadní třetí a čtvrté rizikové kategorie. Zaměstnavatelé by za ně platili vyšší odvody.

„Jde o práce, které při dlouhodobém výkonu výrazně zhoršují možnosti dalšího pracovního uplatnění těchto osob. Jde například o slévače a další profese v hutnictví a těžkém strojírenství, o práce v chemickém průmyslu a další práce v mnoha odvětvích ekonomiky,“ sdělil Právu místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Snížený důchodový věk teď mají pouze horníci z hlubinných dolů a zdravotničtí záchranáři a podnikoví hasiči.

Kategorie jsou sporné

Podle ministerstva zdravotnictví není kategorizace práce k definování tzv. náročných profesí pro dřívější odchod do starobního důchodu ideálním nástrojem. „Příklad: pracuji v riziku expozice hluku – zaměstnavatel poskytuje osobní ochranné pracovní prostředky, aby riziku předcházel. Tedy zaměstnanec je pro riziko kategorizován v nejvyšším riziku, a to i přesto, že mu jsou poskytovány pomůcky, které sluch ochrání,“ argumentoval pro novinky mluvčí resortu Ondřej Jakob. Doplnil, že ministerstvo zdravotnictví postaví svá doporučení k definování náročných profesí „na vědeckém a empiricky prokázaném základu“.

Dagmar Kužvartová ze Svazu průmyslu a dopravy ČR Právu potvrdila, že o konkrétních parametrech dřívějšího odchodu do důchodu pro zaměstnance pracující v těžkých a namáhavých profesích nyní vláda jedná i se zástupci firem. „Potřebujeme znát přesnější údaje o počtech zaměstnanců v těchto pozicích a obecně i o vývoji na trhu práce v dalších letech. Česká ekonomika se mění a modernizuje, řada těžkých prací zaniká nebo zanikne,“ upozornila. V úvahu je také třeba brát, že i sedavé zaměstnání je rizikovým faktorem pro nemoci spojené s aterosklerózou či vertebrogenními obtížemi.

Variant je více

Ekonom Filip Pertold, který je i poradcem Jurečky pro penze, navrhuje, aby se dřívější důchody odvíjely spíše od objektivně měřené délky důchodového pojištění. „Pokud někdo začne pracovat brzy, to je po základní či střední škole, tak dosáhne na nekrácený důchod dříve. Není to přímo spojené s definicí náročné profese. Podle mě by se také měli lidé přesouvat z náročných profesí pryč, a ne je motivovat tam zůstávat, aby dosáhli na důchod dříve,“ uvedl pro Právo.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Aby se slanina tolik nekroutila

Potřebujete opéct pár plátků anglické slaniny? A nechcete, aby se slanina na pánvičce příliš nekroutila. Než se dáte do opékání, vložte jednotlivé plátky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 07.06.2023

Dnes 07.06 svátek slaví:
Iveta

Zítra 08.06 svátek slaví:
Medard

Včera 06.06 svátek slavil:
Norbert

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies