Halloween X Dušičky

Štítky: | kultura |
31.10.2017 | komentářů: 0
Halloween X Dušičky

Přelom října a listopadu se nese ve znamení duchovna, strašidel, uctívání a připomínání zemřelých. V České republice má své místo zejména svátek Památka zesnulých, který připadá na 2. listopadu. Často se však dnes doplňuje o anglosaský svátek zvaný Halloween, který se slaví o dva dny dříve 31. října.

Ano jsme Češi, máme své svátky, své tradice a proto na své zesnulé blízké vzpomínáme 2. listopadu v době takzvaného svátku Dušičky. Tento svátek vyhází z tradic římskokatolické církve. V tento den se lidé modlili za všechny zemřelé. Původ však sahá mnohem dále do historie a s americkým Halloweenem má společného více, než byste čekali.

Přelom října a listopadu vnímali už samotní Keltové jako dobu, kdy se stírají hranice mezi živými a mrtvými. Tento kmen oslavoval v noci z 31. října na 1. listopadu konec roku, takzvaný svátek Samhain. Jak Keltové, tak Slované osídlili střední Evropu a jejich kultury se zde velice ovlivnily a prolínaly. Samhain byl v tuzemsku nahrazen velmi podobnými Dušičkami až s nástupem křesťanství.

Plameny nás očišťují

Americký Halloween i české Dušičky mají z keltských dob hned několik tradic. Nejrozšířenějším zvykem je zapalování svíček a ohňů. Keltové i Slované totiž věřili, že oheň očišťuje a jeho světlo nás dokáže ochránit před zlými duchy. Česká obdoba, tedy Dušičky, se slaví asi od 10. století, kdy byla zavedena opatem Odilem, který chtěl nahradit pohanské zvyky (tedy i původní Samhain).

Co se týče českých Dušiček je kromě zapalování svíček zvykem položit na hrob čerstvé květiny, které symbolizují víru ve věčný život. Dříve se také věřilo, že v tento den vystupují duše z očistce, aby si odpočinuly od věčných muk. Pekly se také bochánky, ve tvaru kostí, kterými se obdarovávali pocestní. A připadá na den po svátku všech svatých.

Právě s tímto svátkem se pojí i americký Halloween. Jde o zkrácený název, který vznikl z úsloví “All Hallows Eve” v českém překladu jde o předvečer všech svatých. Byť mají oba svátky, Dušičky i Halloween, pravděpodobně stejný základ, oslavy se velice liší. Během Halloweenu se děti v anglosaských zemích převlékají do strašidelných kostýmu. Ty je mají ochránit před vším zlým, jelikož hranice mezi světem živých a mrtvých se během svátku stírá. Děti chodí dům od domu a koledují o sladkosti.

Halloween jako zábava pro celou rodinu

Typické je také vydlabávání  a rozsvěcení dýní. Právě to je znak, který v současnosti přejímá i mnoho českých domácností. Přestože se do oslav Halloweenu v celé šíři nezapojují, vydlabávání dýní může být zábava jak pro děti, tak pro dospělé. Právě pro děti jsou velmi atraktivní i lampionové průvody, které se kolem data obou svátků objevují.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.05.2018

Dnes 23.05 svátek slaví:
Vladimír

Zítra 24.05 svátek slaví:
Jana

Včera 22.05 svátek slavil:
Emil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2018 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace