I padesátníci mohou být pro firmy přínosem

31.03.2016 | komentářů: 0
I padesátníci mohou být pro firmy přínosem

Když je člověku přes padesát a najednou ztratí prácí, bývá to průšvih. Alespoň si to většina lidí myslí. Trh práce je zkrátka v tomto věku k nezaměstnaným o trochu krutější než k těm mladším. Technika jde velmi rychle kupředu a lidé středního věku už trochu ztrácejí krok. Přesto však mohou být svým zaměstnavatelům určitě užiteční.

Jací jsou vůbec dnešní padesátníci?

Mají za sebou dva režimy, které se promítly i do jejich pracovní kariéry. Prošli většinou několika zaměstnáními i profesemi a nashromáždili množství informací a zkušeností. Prožitým časem, možností srovnání a odstupem měli možnost získat nadhled, rozvahu a vnitřní rovnováhu.

Čím mohou firmě prospět?

Tak v první řadě tento člověk už neplánuje rodinu, cestování a děti už jsou odrostlé. Také může svoje zkušenosti, nadhled i loajalitu předávat ostatním mladším kolegům. Nemá takové finanční nároky jako mladí a je ochoten věnovat práci více času. Více si své práce váží, je spolehlivější.

Jaké jsou slabé stránky padesátníků?

Hlavním problémem starších dospělých je zpomalení tempa při zpracování nových informací a jistý individuální úbytek flexibility. Zaměstnavatelé se také obávají horší fyzičky starších pracovníků. Také mají menší znalosti nových technologií.  V rozporu s předsudky se ale mnoho padesátiletých lidí dále vzdělává, sleduje nové trendy ve své profesi, běžně používá moderní technické vybavení a snaží se držet krok s dobou.

Čím mohou být prospěšní v kolektivu?

Pro absolventa, který právě opustil školu a nastoupil do práce, může být prvním vodítkem v práci starší zkušený kolega či kolegyně. Disponuje zpravidla trpělivostí a ochotou zasvětit mladého člověka do práce a pracovních návyků. Za měsíc pod vedením moudrého mentora se tak může naučit více než za rok v kolektivu stejně mladých a nezkušených zaměstnanců. Na pracovišti se smíšeným kolektivem se zpravidla naučí mezi sebou komunikovat lidé napříč generacemi, což je pro život osobní i pracovní důležitá zkušenost.

Jaké mají platové požadavky?

I když by si za svoje zkušenosti a znalosti vyšší plat zasloužili, vědí, že situace na pracovním trhu není pro lidi nad padesát právě růžová, a tak jsou i v požadavcích na výši mzdy střízlivější. Silnou vnitřní motivací pro ně je pracovat, ještě něco v profesi dokázat a udržet se ve formě až do odchodu do důchodu, jehož hranice se stále posouvá. S tím souvisí i jejich péče o psychické a fyzické zdraví, vzhled a kondici. Celkový přístup každého člověka k sobě a svému životu je samozřejmě individuální a nelze ho zevšeobecňovat.

Mezi přednosti věkové skupiny 50+ patří zkušenosti, osobní zralost, vyrovnanost, loajalita a v mnoha případech motivace něco dokázat. Pro některé z nich není finanční stránka hlavní motivací, promítá se zde i potřeba být užitečný a předat své zkušenosti dál. Úsporou pro zaměstnavatele mohou být nižší výdaje na vzdělávání zkušených zaměstnanců. Když se podaří optimální uplatnění a pracovní zařazení starších kolegů či manažerů na pracovišti, mohou zaměstnavatelé využívat všech výhod, které poskytují stabilní, kvalitní a zodpovědní zaměstnanci.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.07.2019

Dnes 23.07 svátek slaví:
Libor

Zítra 24.07 svátek slaví:
Kristýna

Včera 22.07 svátek slavil:
Magdalena

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2019 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace