Inkontinence. Nemusíte se stydět, dá se léčit

21.02.2016 | komentářů: 0
Inkontinence. Nemusíte se stydět, dá se léčit

Inkontinence - onemocnění, jehož název se nejčastěji skloňuje ve spojení se seniory. Má to své odůvodnění, onemocnění se totiž nejběžněji vyskytuje u starších lidí, i když by některé matky třeba ve věku kolem čtyřiceti let mohly protestovat. Problémy s udržením moči se totiž objevují už po porodech. Lidé se o inkontinenci stydí mluvit, nicméně ji pokládají za běžnou věc v souvislosti s vyšším věkem.

A co vlastně inkontinence je? Nedobrovolné vyměšování moči z močového měchýře. Někdy se jedná jen o několik kapek moči např. při kašli, jindy mohou být potíže větší, pacienti mohou pociťovat silné a náhlé nucení močit a také vyloučí velký objem moči.

Léčba existuje

Přestože si mnohdy postižení myslí, že pokud trpí únikm moči, jedná se o definitivní neléčitelný stav, není to pravda. Jen je potřeba najít pomocí odborníků ten pravý způsob léčby. Většinu postižených lze léčit bez operace. Volba léčby se odvíjí dle životního stylu a preferencí seniora. Ze začátku jsou většinou zkoušeny jednodušší možnosti léčby, jako změny některých návyků a cvičení, zaměřené na posílení svalů, které zadržují moč v močovém měchýři. Pravidelné cvičení zpevňuje břišní stěnu i svaly pánevního dna včetně svěračů. Důležité je dále snížení hmotnosti, vyloučení těžké fyzické práce a dostatečný příjem tekutin.

Nedochází-li ke zlepšení, přichází na řadu možnost užívání léků nebo vaginálních pomůcek. U některých postižených inkontinencí může pomoci mírná elektrická stimulace pánevních nervů anebo přichází na řadu chirurgický zákrok.

Důležité je odborné a pečlivé vyšetření lékařem, což bývá často kámenem úrazu. Lidé se jednak o svém problému stydí mluvit a někdy také sami lékaři problém zlehčují. Pokud cítíte, že právě toto je váš případ, změňte lékaře.

Operativní léčba u žen

V posledních letech se do popředí dostala miniinvazivní metoda voperování TVT pásky, která odstraní příčinu inkontinence navždy. Páska je podporou pro ochablou močovou trubici, která opět odolává stresovým a zátěžovým vlivům. Operace je opravdu mini- trvá asi 30 minut, je prováděna v lokální anestezii a žena se může navrátit ke své denní rutině za 2 dny. Operace je plně hrazená pojišťovnou.

Pomůcky lze objednat i přes internet

Pokud problémy s inkontinencí u vás nelze vyléčit úplně, existuje dnes už řada pomůcek, které život s nemocí ulehčují. Výrobci těchto pomůcek mají kvalitně zpracovaný informační systém i na internetu. Pro správnou volbu pomůcek je důležité zjistit svůj typ úniku moči a poté řešení, odpovídající konkrétním potřebám. V případě ostychu kupovat tyto pomůcky při inkontinenci veřejně, je možné je objednat přes internet a nechat diskrétně zaslat balíčkem až domů.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zkuste se mravenců zbavit bez chemie

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.01.2020

Dnes 23.01 svátek slaví:
Zdeněk

Zítra 24.01 svátek slaví:
Milena

Včera 22.01 svátek slavil:
Slavomír

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace