Jak nepodcenit varovné příznaky cukrovky

Štítky: | cukrovka | zdraví |
30.09.2014 | komentářů: 1
Jak nepodcenit varovné příznaky cukrovky

Diabetes mellitus nebo-li cukrovka, postihuje stále více lidí kvůli nezdravému životnímu stylu. Toto závažné onemocnění postihuje zejména osoby středního a vyššího věku a vzniká v důsledku nedostatku tvorby inzulínu. Jak poznat prvotní příznaky cukrovky?

Nejvíce diabetiků (až 85%), trpí diabetem II. typu, který přichází velmi nenápadně a ohrožuje zejména lidi v seniorském věku. Rizikem vzniku cukrovky jsou ohroženi i obézní lidé a ti, jenž nemají dostatek pohybu. Právě nezdravá životospráva je spouštěčem onemocnění, které se může dostat do vážných rozměrů, v těch nehorších scénářích dochází k nutné amputaci končetin nebo předčasnému úmrtí.

Cukrovka druhého typu

Diabetes 2 typu se u lidí objevuje v dospělosti nebo v období mezi 40. a 50. rokem života. Spouštečem tohoto onemocnění může být genetická predispozice, ale nejčastěji to bývá obezita a na to navazující nesprávná životospráva. Příčin však může být podstatně více:

  • vyšší krevní tlak a hladina cholesterolu
  • stres
  • kouření
  • málo pohybu

Příznaky cukrovky 2. typu

Symptomy této nemoci přicházejí velmi nenápadně. Jedinci pociťují únavu, zvýšenou žíznivost a tendenci k močení, chorobný hlad a úbytek hmotnosti. Mezi další prokázané projevy cukrovky II. typu patří také rozostřené vidění, svědění pokožky a opakující se vaginální infekce.

Léčba cukrovky II. typu

Léčba tohoto onemocnění se zaměřuje na cílené snižování krevního tlaku a cholesterolu v krvi a udržování hladiny cukru v krvi v přijatelném limitu. Pacient by měl výrazně zvýšit pohybovou aktivitu nejlépe formou aerobního cvičení a dodržovat diabetickou dietu. Léčbu cukrovky samozřejmě podporují i léky a injekční aplikace inzulinu. U pacientů s výraznou nadváhou pomáhá také chirurgický zákrok vedoucí ke snížení hmotnosti. Úbytek váhy jim nastartuje životní změnu a mají tím pádem lepší předpoklad si hladinu cukru dlouhodobě udržovat v normálu.

Jak předcházet dospělé cukrovce

Pestrou stravou bohatou na ovoce a zeleninu. Pravidelným pohybem, který podporuje aktivitu celého těla. Nejúčinnější je v tomto případě běh, jízda na kole, aerobní cvičení, ale také obyčejné delší procházky. Výběr fyzické aktivity samozřejmě rozumně přizpůsobte své kondici a aktuálnímu zdravotnímu stavu. Z jídelníčku je třeba vyloučit sladké nejen jídla, ale také nápoje a tučná jídla. Svou stravu naopak obohaťte o listovou zeleninu.

I když se vám to může zdát z počátku nepohodlné, ve srovnání se starostmi s cukrovkou, se prevence mnohonásobně vrátí. Přestaňte se tedy vymlouvat na nedostatek času a věnujte ho sobě aktivnějším způsobem než je sezení u televize.

Zdroj foto: foter.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
3.6.2018 03:30
Polášek 
glukometr
I diabetikum Ii dávat zdarma glukometr aby se mohli sami kontrolovat !!!

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 12.08.2020

Dnes 12.08 svátek slaví:
Klára

Zítra 13.08 svátek slaví:
Alena

Včera 11.08 svátek slavil:
Zuzana

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace