Jsme ke stáru naštvanější nebo milejší? Podle vědců jsou senioři vlídnější

Štítky: | senior | vztahy | studie |
20.06.2017 | komentářů: 0
Jsme ke stáru naštvanější nebo milejší? Podle vědců jsou senioři vlídnější

Myslíte si, že ke stáru se člověk stává nerudnější a nebo je naopak milejší, vlídnější a hodnější? Neurologové ze Singapuru tvrdí, že změna k vlídnějšímu přístupu vůči okolí je prokazatelná i vědecky. Podle jejich sledování se totiž v mozku stárnoucích lidí zvyšuje hladina oxytocinu, jemuž se přezdívá také hormon lásky či socializační hormon.

Starší lidé jsou podle nich otevřenější vůči okolí, jsou vlídnější ke svým blízkým i k těm cizím a jsou také štědřejší. Tyto změny v chování lze pozorovat na neurologické úrovni, neboť s rostoucím věkem se mění chemismus mozku a přibývá hormonu oxytocinu, který se účastní vzniku milostného pouta, lásky matky k dítěti či hlubokého přátelství.

Předchozí studie dokázaly, že lidé s postupujícím věkem přestávají být tak sobečtí, ochotněji se účastní dobročinnosti, více se zaměřují na životní prostředí a méně touží být bohatí. „Větší štědrost jsme pozorovali u seniorů zřejmě proto, že jak lidé stárnou, jejich hodnoty se mění od čistě osobních zájmů k trvalejším zdrojům smysluplnosti, kterou nacházejí ve společnosti,“ vysvětluje autor studie doktor Yu Rongjun z Národní univerzity v Singapuru.

„V psychologii je motivace k přispění obecnému dobru známá jako ego přesahující motivace... V této studii jsme zjistili podobné rysy ego přesahující motivace u starších osob, jako by starší osoby dostávaly větší dávku oxytocinu ke zvýšení štědrosti,“ dodává doktor Narun Pornpattananangkul.

Celý princip má evoluční význam a přispěl k úspěšnosti lidského druhu. Jakmile člověk stárne, přestává být plodný a tak produktivní jako mladší jedinci. Mohl by být – z čistě evolučního hlediska – na obtíž. Ale právě tím, že se změní jeho nastavení od sobeckých zájmů k obecnému pomáhání, přispívá celé společnosti a druhu.

Mladí lidé se můžou soustředit víc na práci a shánění obživy, zatímco starší lidé jim ochotně pomáhají s dětmi, výchovou či jinými činnostmi udržujícími chod společnosti.

Zdroj: bety.cz


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 25.05.2020

Dnes 25.05 svátek slaví:
Viola

Zítra 26.05 svátek slaví:
Filip

Včera 24.05 svátek slavil:
Jana

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace