Máte malý důchod? Můžete žádat o nejrůznější příspěvky

Štítky: | Finance |
14.12.2015 | komentářů: 1
Máte malý důchod? Můžete žádat o nejrůznější příspěvky

Důchody některých seniorů jsou doslova almužnami a pokud člověk žije sám v bytě, bývá problém s částkou vůbec existovat. Pokud patříte mezi tuto skupinu, měli byste vědět, že je možné požádat o sociální dávky. Jde například os příspěvek na bydlení, na živobytí, na péči nebo doplatek na bydlení. Z následujícíh řádků se dozvíte, na jaké dávky máte nárok a kde si o ně můžete požádat.
 

Kromě důchodových dávek mají důchodci nárok na sociální dávky. Ty jsou dostupné za stejných nebo obdobných podmínek jako u všech ostatních obyvatel v ČR. V některých případech platí výjimky, které zohledňují vysoký věk žadatele o podporu. Sociální dávky, na které by mohl mít nárok typický důchodce, jsou především tyto:

    Příspěvek na bydlení
    Příspěvek na živobytí
    Doplatek na bydlení
    Příspěvek na péči

Příspěvek na bydlení

Příspěvek na bydlení se vyplácí, pokud jsou vaše příjmy nedostačující k plné úhradě nákladů na bydlení. To, jestli i vy máte nárok na přídavky na bydlení, je možné si spočítat na kalkulačkách, které jsou dostupné na internetu. Záleží na tom, v jak velkém městě žijete a jestli máte vlastní nebo nájemní bydlení. Do kalkulaček se zadávají informace o vašich příjmech a pak také náklady na bydlení. Pokud máte nárok na tuto dávku, můžete zajít na úřad práce a podat žádost o příspěvek na bydlení.

Příspěvek na živobytí

Příspěvek na živobytí se vyplácí tehdy, pokud jsou příjmy nízké. Pokud osobě po zaplacení oprávněných nákladů na bydlení nezůstane ani částka na živobytí, vyplácí se příspěvek na živobytí, který dorovná rozdíl. Jestli máte nárok na doplatek do životního minima, o dávku se žádá na úřadu práce.

Doplatek na bydlení

Pokud důchodce (nebo i jakákoliv jiná osoba) dostává příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí a přesto příjem (důchod nebo jiné příjmy) nedostačuje na úhradu nákladů na bydlení (tak aby po zaplacení všech složenek a účtů zůstala částka na živobytí), pak se vyplácí ještě jedna dávka – doplatek na bydlení. Žádá se také na úřadu práce.

Příspěvek na péči

Příspěvek na péči se týká především těch osob, které se o sebe nejsou schopné sami postarat a jsou odkázány na pomoc jiné osoby. Podle stupně závislosti se rozlišuje I – IV stupeň závislosti. Od toho se pak odvíjí nárok na tuto dávku. Důvodem pro vyplácení příspěvku na péči může být jak zdravotní postižení, tak mentální postižení nebo celková ztráta schopnosti mobility (samostatného pohybu) nebo orientace (ztráta nebo snížení schopnosti vykonávat běžné činnosti). O dávku se také žádá na úřadu práce.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
7.3.2016 18:26
M.Bulisová 
malý důchod
Vím co je nizký nebo malý,nebo nedostatečný důchod,ale vysvětlete prosím,jak poznám že při mém nízkém důchodu /jsem tzv.starodůchodce/ mám nárok na nějaký sociální příspěvek ? Děkuji .

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Mačkání citrónu může být věda

Celý plod citronu omyjeme a kůru v jednom místě propíchneme vidličkou. Vymačkáme jen tolik, kolik potřebujeme. Citron pak uložíme do lednice. Takto vydrží…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 20.08.2018

Dnes 20.08 svátek slaví:
Bernard

Zítra 21.08 svátek slaví:
Johana

Včera 19.08 svátek slavil:
Ludvík

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2018 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace