Novela navrhuje přidat tisícovku seniorům starším 85 let

Štítky: | penze | důchod |
12.02.2018 | komentářů: 1
Novela navrhuje přidat tisícovku seniorům starším 85 let

Od příštího roku by se měl důchod zvýšit o tisíc korun lidem, kteří již dosáhli 85 let. Navrhuje to nejnovější novela. Kromě této úpravy se novela zabývá také změnou složení penze, což by se odrazilo ve valorizaci. Podle ministerstva práce by si díky úpravě přilepšili i lidé s nízkým důchodem.

Resort to podle webu idnes uvedl v podkladech k navrhované novele o důchodovém pojištění, kterou vláda v demisi zveřejnila na svém webu. Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Současně pevná část penze, která je pro všechny stejná, musí odpovídat devíti procentům průměrné mzdy. Od příštího roku by to však podle nové novely mělo být deset procent.

Novela počítá i s tím, že by se seniorům automaticky zvedla penze o tisíc korun, po tom, co oslaví 85. narozeniny.  Nyní dostanou 2 000 korun navíc, když oslaví stovku. Zvýšení důchodu lidem ve vyšším věku má pomoci zejména pokrýt rostoucí výdaje na lékařskou či jinou pomoc. Tato tisícikoruna navíc by v příštím roce vyšla podle ministerstva práce na 2,5 miliardy korun.

Na základě novely by se lidem s nízkou penzí mělo přidávat více než dosud, současně by se ale zbrzdil růst důchodů ostatních. „Navrhované opatření sníží diferenciaci, tedy zásluhovost důchodů, neboť poměr mezi nejvyššími a nejnižšími důchody se poněkud zmenší,“ uvedlo ministerstvo pro ČTK.

V tuzemsku je malá zásluhovost důchodů

Resort v podkladech k novele také uvedl, že se díky úpravě eliminuje rozdíl mezi mzdami a důchody a příjmová situace důchodců se zlepší. Zmínil „skokové zvýšení všech důchodů“. Neupřesnil ale, kolik důchodců a jak si přilepší a kolika seniorům a jak se na penzi projeví zmenšení zásluhovosti. Na malou zásluhovost penzí v Česku poukazoval už dřív Ústavní soud.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
12.2.2018 19:24
Věra 
dotaz
Výpočet důchodů se počítají výdělky od r.1986, v té době jsem pobírala o 50% , t.j. o polovinu vyšší výdělky nežli moje známá, která letos půjde do penze, ale v přepočtu má vyšší výdělek. To pavažuji za nespravedlivé. Mohu doložit. Děkuji za odpověď.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pudink bez škarloupu

Někdo ho miluje, někdo ale nesnáší. Škraloup na pudinku. Jak se ho zbavit? Posypte uvařený pudink moučkovým cukrem, škraloup se pak nevytvoří.

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 21.09.2019

Dnes 21.09 svátek slaví:
Matouš

Zítra 22.09 svátek slaví:
Darina

Včera 20.09 svátek slavil:
Oleg

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2019 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace