Občanský zákoník od 1.1.2014: dědická smlouva

Štítky: | právo | dědictví |
05.12.2013 | komentářů: 0
Občanský zákoník od 1.1.2014: dědická smlouva

Od 1.1. 2014 vstoupí v platnost nový občanský zákoník, který s sebou přináší spoustu změn. Jednou z nich je i dědická smlouva.

Co to je dědická smlouva?

Doteď se dědilo pouze na základě závěti nebo zákona, 1.1. 2014 do hry vstoupí i dědická smlouva. Tuto smlouvu uzavírá zůstavitel s dědicem, jedná se o nejsilnější dědický důvod. V dědické smlouvě se uvádějí podmínky, za kterých může dědic dědit - je tedy podmíněná chováním dědice (např. úspěšné dostudování). Rozdíl mezi smlouvou a závětí spočívá v tom, že u smlouvy se dědic a zůstavitel dohodnou, kdežto závěť je pouze jednostranná.

Výhody dědické smlouvy

Největší výhodou je, že dědická smlouva dává více právní jistoty. Závěť může být neustále upravována a doplňována, kdežto při změně smlouvy je třeba se dohodnout s druhou stranou.

Podmínky smlouvy o dědictví

Ze strany zůstavitele je požadována zletilost a svéprávnost, pokud tyto podmínky nejsou dodrženy, může smlouvu uzavřít opatrovník. Ze smlouvy nelze vyjmout neopominutelné dědice, pokud se sami dědictví nezřekli nebo nebyli vyděděni. Nepominutelnému dědici tak vždy náleží povinný díl. Dědickou smlouvu lze uplatnit pouze na tři čtvrtiny majetku, pokud chce zůstavitel odkázat více, musí použít závěť.

Způsoby vydědění?

Podmínky vydědění potomka budou v novém občanském zákoníku od 1.1. 2014 všechny vyjmenovány. Jedná se například o vedení nezřízeného života, zvrhlou povahu jedince nebo neposkytování potřebné pomoci v nouzi a neprojevování zájmu.

Zdroj foto: morguefile.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Chcete, aby vám prádlo ze sušičky vonělo?

Nastříhejte si kousky látky na čtverečky 20x20. Naskládejte do dózy. Do octa přidejte oblíbený esenciální olej a přelijte jím ubrousky. Používejte 1 kus na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 29.03.2020

Dnes 29.03 svátek slaví:
Taťána

Zítra 30.03 svátek slaví:
Arnošt

Včera 28.03 svátek slavil:
Soňa

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace