Senioři bezpečně - projekt, který pomůže seniorům orientovat se v dnešním silničním provozu

01.12.2016 | komentářů: 0
Senioři bezpečně - projekt, který pomůže seniorům orientovat se v dnešním silničním provozu

Podíl nehod je u věkové skupiny nad 55 let hodně zvýšený. Proto vznikl projekt s názvem Senioři bezpečně. Jedná se o interaktivní a poutavé přednášky, v nichž se profesionálové zaměří především na bezpečnost v silničním provozu, pravidelné lékařské prohlídky, zvýšení viditelnosti účastníků provozu a důkladné opakování, prouhlobení a seznámení se změnami v oblasti pravidel silničního provozu.

Hlavním cílem projektu je vyšší bezpečnost seniorů v silničním provozu, ochrana jejich zdraví a snížení dopravních nehod s mnohdy kritickými následky. Záměrem je snížení nehodovosti a eliminace rizikového chování seniorů ve věku nad 55 let v silničním provozu.

V čem se liší senioři jako řidiči? Vliv na jejich řízení má pochopitelně věk a jeho negativní důsledky na kondici člověka. Zhoršuje se schopnost reakce, zrak... Podívejme se ale na to, jak se tyto důsledky promítají do řízení vozidla. Nejvíce řidičů-viníků dopravních nehod je ve věku do 25 let, dále jejich počet klesá na minimum a po šedesátém roku věku opět stoupá. Podíl seniorů na počtu řidičů usmrcených při dopravních nehodách představuje 8-10 % z celkového počtu. To je vzhledem k přibližně stejnému počtu řidičů jako v kategorii „začátečníků", 18-20 let, poměrně vysoké číslo. Nasvědčuje to tomu, že seniorské neduhy mohou mít na dopravní nehodovost stejný negativní vliv jako začátečnická nezkušenost.

Senioři - řidiči zaviní více havárií na křižovatkách, při změně směru jízdy a při vjezdu na silnici, kde mají dát přednost. To jsou typické nehody, kde selhalo rychlé prostorové vnímání a rychlá reakce. Senioři za volantem mnohem důsledněji dodržují dopravní předpisy. Jezdí však často nižší rychlostí, než je dovolená, a blíž ke středu vozovky, kvůli čemuž vznikají kolony a kolizní situace při jejich předjíždění. Jen minimálně jezdí v noci a vyhýbají se dopravním špičkám. Problémem je konzervatismus seniorů. Menší ochota přijímat a akceptovat změny má za následek neznalost nových opatření v dopravních předpisech, navyklý způsob jízdy a strach z moderních vozidel vybavených počítačovou technikou. To se projevuje někdy až zmateným nebo konfliktním jednáním řidiče seniora.

Na webových stránkách senioribezpecne.cz najdete řadu informací, které vám pomohou orientovat se v dnešním silničním provozu.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 31.03.2020

Dnes 31.03 svátek slaví:
Kvido

Zítra 01.04 svátek slaví:
Hugo

Včera 30.03 svátek slavil:
Arnošt

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace