Stařecká demence - příznaky a prevence

02.04.2014 | komentářů: 2
Stařecká demence - příznaky a prevence

U seniorů se může s narůstajícím věkem vyskytnout choroba, která je označována jako stařecká demence. Příznaky lze bližším pozorováním snadno rozpoznat, ovšem můžete této závažné diagnóze předejít dodržováním několika pravidel.

Projevy stařecké demence výrazně ovlivňují chování člověka, který díky ní zapomíná i na základní a běžné věci. I proto je péče o seniory, kteří trpí stařeckou demencí, velice obtížná a mnoho lidí má problémy jí plnohodnotně zvládnout. Proto rodinám mnohdy nezbývá nic jiného, než člověka se stařeckou demenci umístit do domů s pečovatelskou službou. Nejčastěji jsou stařeckou demencí postižení lidé, kteří přesáhnou věk 60 let. V ČR touto nemocí trpí zhruba 5 procent lidí ve věku nad 65 let.

Spouštěčem demence Alzheimer nebo ateroskleróza

Mezi choroby, které mají na vznik stařecké demence poměrně zásadní vliv, patří Alzheimer či ateroskleróza. V některých případech se může jednat i o jiná neurologická onemocnění. Právě Alzheimerova choroba postupně zapříčiňuje zánik nervových buněk, které patří k mozkové kůře. Díky tomu jsou touto chorobou postižení lidé velice zmatení a často zapomínají. Na jejich fyzickém pohybu se však většinou neprojevuje, což může mít až tragické následky.

V případě povšechné aterosklerózy zase mohou za rozpoutání demence mozkové příhody. Po nich nejsou prokrvovány některé oblasti mozkové kůry a ty jsou tak postupně nahrazeny nefunkční mozkovou tkání. U této nemoci mají postižení lidé mnohdy problémy s pohybem.

Stařecká demence a agresivita je spojení, k němuž může v těžších případech docházet. Je tedy nutné sledovat různé projevy postiženého a neponechat nic náhodě.

Demence a její projevy

  • zhoršené vlastnosti
  • výpadky paměti
  • zhoršené myšlení
  • špatná orientace

Stařecká demence léčba

Léčba stařecké demence zatím není úspěšná, stařeckou demenci zatím nelze zcela vyléčit, i proto by se mělo co nejdříve začít s prevencí a její rozpoutání oddálit. Důležitý je fyzický pohyb a různá cvičení. Kromě cviků, při kterých se procvičuje stabilita a klouby, je též dobré alespoň necelou ¾ hodinu denně chodit. Seniorům také pomůže, když se vhodně stravují. Zdravý životní styl je v případě této nemoci nezbytný. Znamená to omezit tučná jídla a naopak zvýšit přísun bílkovin a minerálů. Také je vhodné pravidelně docházet na lékařské prohlídky. Při těch je kontrolován cholesterol, krevní tlak nebo glykémie. Stejně tak je potřeba, aby si starší lidé drželi přiměřenou váhu a hlavně nekouřili. Z hlediska mentální stránky zase pomáhá udržování psychické aktivity. Rozumí se tím luštění křížovek, čtení, apod. Je také prokázáno, že na jedince pozitivně působí kolektiv lidí a komuniakce s lidmi.

Zdroj foto: foter.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
11.4.2017 09:42
Blazena Kudryova 
Dotaz
Je spravne ,aby v domove duchodcu v denni i nocni dobu mohli chodit na zensky pokoj muzi,ktery trpi stazeckou demenci?Dekuji
20.4.2017 14:57
Milan 
Paní Blaženo...co má demence společného s návštěvou ženského pokoje? Mužský pokoj nevadí? Berte to tedy tak, že ti muži každý den zapomenou jak vypadá pěkná ženská, tak se na vás chodí dívat....jinak zvláštní dotaz.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Aby se slanina tolik nekroutila

Potřebujete opéct pár plátků anglické slaniny? A nechcete, aby se slanina na pánvičce příliš nekroutila. Než se dáte do opékání, vložte jednotlivé plátky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.07.2019

Dnes 23.07 svátek slaví:
Libor

Zítra 24.07 svátek slaví:
Kristýna

Včera 22.07 svátek slavil:
Magdalena

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2019 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace