5 tipů, jak vybrat pohovku a křesla pro seniory

22.02.2023 | komentářů: 0
5 tipů, jak vybrat pohovku a křesla pro seniory

Čím jsme starší, tím důležitější je pro nás komfort a praktičnost. Obzvlášť to platí pro nábytek do obývacího pokoje, který nám má umožnit plnohodnotný každodenní odpočinek. Na jaká kritéria se zaměřit při výběru pohovky a křesla?

1. Kvalitní materiál a snadná údržba

Povrchový materiál by měl být odolný, nenáročný na péči a zároveň i příjemný na dotek. Tyto požadavky můžou splňovat jak látkové, tak kožené sedačky a křesla. U koženky je často problém s životností, ale na druhou stranu vychází cenově nejlépe. Samozřejmě můžete narazit na výjimky, které vydrží mnoho let jako nové. Látka se zase hůře čistí, ale i zde záleží na konkrétní tkanině. 

2. Dokonalé pohodlí

Abyste se cítili komfortně, měli byste mít také dostatek prostoru. S tím vám pomůže velká pohovka do U nebo do L, kterou můžete v malých bytech alespoň částečně nahradit klasickou dvoumístnou verzí s podnožkou – ta by měla k sedací soupravě nejen stylově a barevně ladit, ale také musí mít stejnou výšku. Jen tak se vám bude sedět opravdu pohodlně. A pokud máte doma problém s místem, pořiďte si sedačku i taburet s úložným prostorem.

3. Variabilita a automatické ovládání

Polohovací křesla jsou sice dražší, přesto vám doporučujeme tuto investici ihned nezavrhovat. Existuje mnoho typů s manuálním i automatickým ovládáním a také s asistencí vstávání. Některá můžete použít i místo židle do kuchyně nebo pracovny. Jiná jsou vyloženě určená pro sledování televize nebo čtení, při kterém vám nabídnou dokonalý relax. 

Nejvíce si senioři chválí verze s nezávislým polohováním horní a dolní části. Někomu ale více vyhovují klasická křesla, která mají pohyblivou jen opěrku hlavy. Záleží, jak plánujete křeslo využívat a kam ho chcete umístit. Velký výběr najdete jak v kamenných prodejnách, tak v internetových obchodech.

4. Robustní konstrukce a stabilita

Sedačky na vysokých nožkách sice vypadají stylové, ale nejsou tak stabilní jako varianty s nízkými nohami. Navíc máte jistotu, že se nepřevrátí a nemusíte pod nimi tak často uklízet.

Stejně důležitou roli hraje i zpracování konstrukce a celková pevnost. Lehčí a měkčí pohovky jsou určené pro méně časté používání. Seniorům tedy budou vyhovovat spíš robustní verze s kvalitní výplní, které se nekývou a nehrozí, že by se rychle proseděly. Na druhou stranu nesmí být příliš tvrdé.

5. Dostatečná výška, podpěrka hlavy a područky

Na vyšších křeslech s područkami se nejen pohodlně sedí, ale hlavně se z nich mnohem lépe vstává. Pro seniory a lidi s pohybovými problémy jsou tedy jako dělaná. K nejoblíbenějším patří stylové ušáky nebo jednoduché varianty s funkčními detaily, jako je například opěrka hlavy.

 

zdroj foto: pexels.com

autor: placená inzerce


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.


Rady a tipy

Jak se snadno zbavit mšic?

Napadly vaši zahrádku mšice a nechce se vám proti nim používat chemii? Zkuste vyluhovat nedopalky z cigaret a vzniklým nálevem napadené rostliny postříkat.…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.10.2023

Dnes 04.10 svátek slaví:
František

Zítra 05.10 svátek slaví:
Eliška

Včera 03.10 svátek slavil:
Bohumil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies