Češi se rádi nechají od rodičů podporovat, oplácet se jim to ale moc nechce

10.04.2016 | komentářů: 2
Češi se rádi nechají od rodičů podporovat, oplácet se jim to ale moc nechce

Také sem tam svým dětem strčíte nějakou tu tisícovku, zaplatíte novou sedačku, kuchyň... Nejste sami, v Česku si finanční podporu od rodičů užívá třetina dospělých potomků. Živit se nechají v průměru do 23 let. Desetina rodičů dokonce uvedla, že plánují podporovat své dítě doživotně, stejně jsou na tom Poláci. Na Slovensku dávají peníze svým dospělým potomkům celý život jen čtyři procenta lidí, v Bulharsku nikdo. Jak uvádí web i60.cz, vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro úvěrovou společnost Profi Credit, kterého se zúčastnilo 4000 respondentů.

"Spolu se svými dětmi nejčastěji žijí lidé s vyššími příjmy a rozvedení rodiče. Servis 'mamahotelů' si užívají v nadpoloviční většině muži. Více než polovina dospělých dětí žijících s rodiči si přitom už sama vydělává," uvedla marketingová ředitelka Profi Creditu Dana Hakavcová.

Zatímco v Česku si bydlení u rodičů oblíbilo 17 procent lidí, v Polsku je to téměř pětina. Na Slovensku sdílí společnou domácnost s rodiči každý sedmý dospělý potomek, v Bulharsku jen každý osmý.

Více než polovina Bulharů má jistotu, že se o ně rodiče postarají. Ale jen do dospělosti. Další pětina se pak může spolehnout na prarodiče. Na Slovensku využívá rodiče jako bankomat 42 procent lidí, v Polsku každý třetí. Své potomky obvykle rodiče přestávají ve všem zemích živit kolem 23 let, když skončí se studiem nebo si najdou zaměstnání.

Málo Čechů přilepší svým rodičům nebo prarodičům

Celá třetina dospělých Čechů se nechá finančně podporovat od svých rodičů, desetina využívá laskavosti prarodičů. Jen málokdo pak ale finančně přilepší naopak jim. Pravidelně matce nebo otci dává peníze jen 12 procent Čechů, což je nejméně ze sledovaných zemí.

Na Slovensku posílá část své výplaty rodičům 16 procent lidí, v Polsku je to téměř pětina potomků a v Bulharsku dokonce 28 procent. "Co se týče výše podpory, tak i ta je zde nejnižší. V průměru činí příspěvek rodičům v Česku 1800 Kč měsíčně, v okolních zemích je to pak v přepočtu kolem 3000 korun," dodala Hakavcová. O své rodiče se nejčastěji takto starají lidé s vyššími příjmy nebo svobodní.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
15.4.2016 11:36
Zdenula 
...myslím, že je to o vzájemné solidaritě mezi rodiči a dětmi, kdo má, vypomůže tomu druhému, když je potřeba...
9.6.2016 06:35
Daniel 
Mám dvě malé děti a vždy se na mně budou moct obrátit v jakékoli situaci.Já osobně spíše řeším problém,že s manželkou podporujeme její rodiče.Nabízel jsem tchánovi práci ve firmě(pohoda klídek) a ten ji nepřijal že ve firmě dělat nebude.Je na pracáku,občas nějaký melouch(peníze většinou dostane ale zužitkujou se na jiné věci) tak že jakoby nic nedostal.Věčně potřebujou půjčit a všude shánějí.Bohužel manželka(i když si to nechce sama připusti jelikož jsou to její rodiče tak ji to ser.)ale vždy jim dá.Absolutně s penězma neumějí a když něco mají tak to rychle utratit tak různě v hospodě apod a druhý den jdou k nám bo nemají co jíst.Manželka je na rodičáku a já mám jednu práci pod firmou a po odpoledních chodim dělat melouchy.Absolutně za tu dobu co je znám jsem neviděl snahu svou situaci zlepšit.Jejich moto asi je-Žij ze dne na den.Upřímně dětem vždy pomůžu s jakoukoliv překážkou v životě.Ale horší je když parazituji rodiče na svých dětech,kteři sami mají děti které potřebujou jíst,oblékat se atd atd.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Čaj se dá využít i po vylouhování

Jsou vám cítit ruce po krájení česneku či cibule? Stačí je potřít mokrým pytlíkem čaje. Čajem můžete zalévat květiny, zbavíte se tak i plísní. Stačí dát…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 28.05.2023

Dnes 28.05 svátek slaví:
Vilém

Zítra 29.05 svátek slaví:
Maxmilián

Včera 27.05 svátek slavil:
Valdemar

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies