Desatero pro zvýšení imunity v seniorském věku
S přicházejícím sychravým počasím je důležité budovat imunitu a předcházet tak sezónním onemocněním. V pokročilejším věku to platí dvojnásob. Jednou z cest je samozřejmě očkování. Co pro své zdraví však můžete udělat doma?
1. Pravidelná strava, menší porce, jídlo 3x až 5x denně
„Mnoho seniorů ztrácí chuť k jídlu, v důsledku čehož hubne a oslabuje svou imunitu. Samozřejmě existuje i skupina seniorů s nadváhou, což je také faktor podlamující imunitu,“ uvedl pro Deník MUDr. Petrík. Pomoci může nastavení pevného režimu. Ráno (jogurt nebo pečivo), dopoledne (porci ovoce nebo zeleniny), na oběd (alespoň polévku), odpoledne (např. obložený chlebíček) a večer (teplé jídlo). Porce nemusí být velké, spíše naopak.
2. Dostatečný pitný režim
Pod tento bod spadá zejména voda a čaj, ale také polévka. Že je pitný režim velice důležitý pro správné fungování organismu, netřeba vysvětlovat. Pokud s tímto bodem máte problém, pomoci vám může například naplnit džbán, který budete mít stále na očích. Pokaždé, když si jej všimnete vypijte sklenici vody.
3. Přiměřený pohyb
Přiměřená fyzická aktivita je ve vyšším věku stejně důležitá jako strava. Stačí pravidelná chůze, která dokáže divy. Harvardská studie, které se zúčastnilo více než tisíc mužů a žen, ukázala, že lidé, kteří 5 dní v týdnu věnují chůzi alespoň 20 minut, v průběhu roku stonají až o 45% méně.
4. Dostatek spánku
Čtete také
Po vhodné pohybové aktivitě se zlepšuje i kvalita spánku, se kterou mívají senioři problém. Na ještě lepší spánek doporučujeme dát si večer šálek uklidňujícího čaje (například z třezalky tečkované) s medem.
5. Vhodné doplňky stravy
Stále více lékařů doporučuje lidem po 65. roku života užívat přírodní preparáty s obsahem betaglukanu - výtažku z hlívy ústřičné. „Opakovaně se prokazuje, že funguje nejen jako prevence onemocnění, ale pomáhá i imunitnímu systému rychleji zvítězit nad začínajícím onemocněním,“ sdělil Deníku Adrián Doboly, odborník na imunitu z Natures. „V mnoha případech se prokázalo, že spolupracuje s dalšími léčivy, pomáhá zlepšovat jejich efekt a redukovat nežádoucí účinky.“ Pro seniory jsou vhodné preparáty s vyšším množstvím betaglukanu a obohacené o důležité vitamíny C a D.
6. Sociální kontakty
I když je to v dnešní době trochu komplikovanější, nezapomínejte se potkávat s lidmi, kteří vám jsou příjemní a sympatičtí. Pokud se bojíte zdravotního rizika, yyužijte alespoň virtuální potkávání. Člověk je tvor společenský a je třeba na to nezapomínat.
7. Dobrá nálada
Vždy se najde důvod k úsměvu a pokud ne, usmějte se i tak, pocítíte, že se špatná nálada nebo smutek zmírní.
8. Slunce
Načerpání vitamínu D, zlepšení nálady a prohřátí ve slunečních paprscích. Vždy, když slunce i v podzimních dnech vykoukne, využijte jej naplno.
9. Očkování
Imunitu lze zvýšit i pomocí medicíny. Kromě očkování proti Covidu je vhodné i to proti chřipce, případně ještě proti rotavirům (je dokázáno, že riziko nákazy se tak snižuje o 40 až 60%.
10. Zapomeňte na zlozvyky
Například kouření, nadměrné užívání alkoholu a obecně nezdravý životní styl imunitu prokazatelně snižuje. Vyhněte se proto těmto neřestem.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.