Do důchodu nejdéle v 65 letech a penzi na čtvrtinu života

16.01.2016 | komentářů: 0
Do důchodu nejdéle v 65 letech a penzi na čtvrtinu života

Lidé by měli odcházet do důchodu nejpozději v 65 letech. Toto opatření doporučila v minulých dnech vládě tzv. Potůčkova komise. Potůčkova proto, že její předseda je Martin Potůček. Stát by měl lidem zajistit starobní důchod minimálně na dobu poslední čtvrtiny jejich života. Potůček předpokládá, že nové podmínky by mohly platit od roku 2016 nebo 2017.
 

„Podle současné právní úpravy věk odchodu do důchodu roste prakticky do nekonečna. Odborná komise si byla jistá, že to takto nechat nemůžeme,“ uvedl předseda důchodové komise Martin Potůček prot ČT24 po jednání expertů.

Aktuální návrh Potůčkovy komise počítá s tím, že u lidí narozených před rokem 1966 se nebude nic měnit – muži půjdou do důchodu v 65 letech, ženy o něco dříve dle počtu dětí.

Později narozeným pak stát garantuje, že budou pobírat důchod po dobu „poslední čtvrtiny jejich života".
Důchod na čtvrtinu života – kolik je to vlastně let? Muži, kteří se v tuzemsku narodili v loňském roce, mají naději dožít se v průměru 75,2 roku, ženy 81,1 roku. Potůček míní, že podle evropských pravidel ale nebude možné přistupovat k ženám a mužům rozdílně, věk by se proto musel sjednotit. Pokud by se zvolila střední hodnota kolem 78 let, tak by pobírání důchodu po čtvrtinu života trvalo necelých dvacet let. To znamená, že by Češi chodili do penze už před šedesátkou.

Věk odchodu do důchodu spočítaný podle očekávané délky dožití by se měli budoucí důchodci dozvědět nejméně deset let předem. Každých pět let by jej navíc měla posuzovat vláda.

V současnosti není v Česku věk nástupu do penze pevně stanoven. U mužů se každoročně zvyšuje o dva měsíce, u žen o čtyři měsíce. Z legislativy tak například vyplývá, že děti narozené letos budou odcházet do penze v 73 letech. A ti, co přijdou na svět za deset let, se zaslouženého odpočinku dočkají až v 75 letech.

Srovnat příjmy manželů

Komise dále navrhne vládě zavést sdílení vyměřovacích základů manželů či partnerů. „Když spolu žijí dva lidé ve společné domácnosti, jejich příjmy bývají často výrazně rozdílné. Většinou jsou to ženy, které zůstávají doma a pečují o děti, což se jim potom promítá do nižších důchodů,“ poukázal Potůček. Nově by si manželé mohli vyměřovací základy sečíst a rozdělit napůl rovným dílem.

Průměrná penze ženy je nyní podle České správy sociálního zabezpečení zhruba o pětinu nižší než průměrná penze muže (ta činí 12 217 korun, u ženy je to 10 009 korun).

Účinnost obou opatření předpokládá expert v letech 2016 nebo 2017.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pudink bez škarloupu

Někdo ho miluje, někdo ale nesnáší. Škraloup na pudinku. Jak se ho zbavit? Posypte uvařený pudink moučkovým cukrem, škraloup se pak nevytvoří.

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 29.11.2022

Dnes 29.11 svátek slaví:
Zina

Zítra 30.11 svátek slaví:
Ondřej

Včera 28.11 svátek slavil:
René

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies