Dobrovolníci chtějí pomáhat seniorům s nákupy
V době „koronavirové“ se ukazuje, že je mezi námi spousta lidí, kteří chtějí pomáhat druhým. Zejména studenti, kteří mají nečekaně hodně volného času, nabízí pomocnou ruku s hlídáním dětí, ale i s obstaráváním potřeb pro seniory.
Po celé české republice se najde mnoho lidí, kteří jsou ochotni pomoci seniorům například s nákupem, aby se tato nejrizikovější skupina nemusela vystavovat zbytečnému riziku v přeplněných obchodech.
„Je to nápad, jsme na začátku. Zcela jistě nabídneme pomoc důchodcům s nákupy a přemýšlíme, jestli to bude možné i s hlídáním dětí,“ řekla Právu Anna Kocandová. „Mám zatím seznam sedmi kamarádů, co by do toho šli, co jsou ochotní pomáhat,“ doplnila.
Dobrovolníků je dost
Kuřim na Brněnsku se s pomocí dobrovolníků a hasičů postará o své seniory v případě, že bude počet nemocných koronavirem vzrůstat. Lidem nad šedesát let, u nichž je nevyšší úmrtnost, zajistí město nákup potravin s donáškou až do domu tak, aby nemuseli chodit do obchodů. Informoval o tom web novinky.cz.
Čtete také
Radnice se ve středu ráno dotázala Kuřimských prostřednictvím sociálních sítí, zda by nepomohli osamoceně žijícím důchodcům. V poledne již mělo město deset dobrovolníků. Většina nabídla kompletní dovoz nákupu.
„Spíše to ale uděláme tak, že radnice poskytne na přepravu nákupů svoji dodávku. Coby řidiče využijeme naše dobrovolné hasiče. Každému z civilních dobrovolníků bychom přidělili seniory, o které by se staral, a dle potřeby jim v předem domluvený čas přivážel nákupy. Senioři by se tak vyhnuli davům,“ řekl Právu starosta města Drago Sukalovský (STAN).
Pomáhají i skauti
Skauti v Praze také nabídli svou pomoc sociálním službám například při obstarávání nákupů pro seniory. Většímu nasazení jejich dobrovolníků zatím brání nedostatek roušek a ochranných pomůcek. Pomoc totiž má být bezkontaktní.
Zmínili to pražští radní Milena Johnová (Praha sobě) a Petr Hlubuček (Spojené síly, STAN). „V současné době jde pouze o bezkontaktní pomoc, očekáváme však, že vláda zajistí nutné množství ochranných prostředků,“ uvedl Hlubuček k dobrovolníkům.
„Bez ochranných prostředků si poskytovat službu nedovolíme. I když je senior pořád doma a nevychází, můžeme to být my, kdo ho ohrozí. A bezkontaktně pomoci prostě nejde, umím si představit leda tak podání nákupu mezi dveřmi. Jak ale mýt bez kontaktu nádobí nebo podávat klientům jídlo?“ řekla Právu Olga Mutlová z neziskové organizace Život 90, která pomáhá seniorům a zvlášť postiženým.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.