Důchodový "internetbanking" chtějí spustit ještě letos

24.02.2016 | komentářů: 0
Důchodový "internetbanking" chtějí spustit ještě letos

Vyzvednete si na úřadě přihlašovací jméno a PIN a pak budete moci sledovat, co všechno se vám započítalo do státního důchodu a kolik ještě musíte odpracovat let. Důchodový „internetbanking“ pro každého se chystá ještě letos spustit Česká správa sociálního zabezpečení. Možná už na podzim. Uvedl to server idnes.cz

Nevíte, kolik ještě let vám zbývá do důchodu a jak se vlastně bude počítat? Tabulky a výpočty jsou složité, vše by měl tedy usnadnit nový systém. Každý uvidí, kolik má odpracováno let do důchodu a z jaké částky se mu důchod bude počítat. Úprava informačních systémů má trvat zhruba půl roku, už na podzim by tedy mohl přístup fungovat.

Jak se na účet dostanete?

Přístupy k důchodovým účtům budou přidělovat Okresní správy sociálního zabezpečení. Bude to podobné, jako když si lidé zřizují přístup k internetovému bankovnictví. Osobně si na úřadě vyzvednou přihlašovací jméno a heslo nebo PIN a z domova přes internet pak budou moci nahlížet na svůj důchodový účet.
   
Česká správa sociálního zabezpečení plánuje časem na webu „ePortál“, určenému pro veřejnost, nabídnout i důchodovou kalkulačku. Ta každému automaticky propočte důchod podle toho, jaké doklady o jeho odpracovaných letech zatím sociálka eviduje.

Dnes si lze nechat spočítat orientační výši budoucího důchodu pouze na jediném místě - a to po předchozím objednání v klientském centrum při pražském ústředí v Praze 5. Jednou za rok je také možné písemně požádat sociálku o výpis, kde lidé uvidí, kolik let mají započítaných do důchodu.

Možnost vidět do svého důchodového účtu on-line pomůže lidem včas si sehnat doklady o svých bývalých zaměstnáních. Téměř každý má totiž ve svém pracovním životě období, které je nutné dohledat. Do nároku na důchod se započítává vojna i studium. Díky novému systému to mohou lidé začít řešit včas.

Někdo také díky přístupu může zjistit, že za něj zaměstnavatel odváděl pojistné z nižších příjmů. Mohl jim část mzdy dávat mimo mzdový výměr a to se pak do důchodu nezapočítává.
 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Ja se zbavit zápachu z úst?

Můžete si vyrobit šťávu, která vám od nepříjemného dechu pomůže. Rozmixujete 250 g mrkve, 125 g špenátu, 125 g okruky a půl sklenice vody. Ideální je pít…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 29.11.2022

Dnes 29.11 svátek slaví:
Zina

Zítra 30.11 svátek slaví:
Ondřej

Včera 28.11 svátek slavil:
René

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies