Důchody se budou opět zvyšovat nad rámec valorizace

04.05.2021 | komentářů: 0
Důchody se budou opět zvyšovat nad rámec valorizace

450 korun je částka, o kterou se v průměru musí zvýšit důchody v příštím roce. Vláda však seniorům i v příštím roce přidá více, než je toto zákonné minimum. Deníku Právo to řekli ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a premiér Andrej Babiš

„Diskuse o valorizaci důchodů na příští rok nás čeká v letních měsících. Už teď je jasné, že zákonná valorizace vychází nízká. Ale já bych chtěla udržet rekordní tempo růstu důchodů, které ČSSD prosadila v posledních letech. České důchody jsou v průměru stále velmi nízké,“ sdělila Právu Maláčová. Konečná částka zatím však není známá. „Budeme to řešit, v minulých letech bylo průměrné navýšení kolem 900 Kč. Poradím se s vládními kolegy. Nechci nechat seniory a seniorky na holičkách,“ řekla.

Podobný názor má i premiér Andrej Babiš.  „Důchodci byli a jsou pro naše hnutí vždy prioritou.“ Také komunisté souhlasí s tím, aby si důchodci přilepšili. Ministryně financí Alena Schillerová minulý týden Právu řekla, že je nutné počkat na přesnější čísla lednové valorizace, která bývají k dispozici až koncem léta. „Politická debata nás čeká i na úrovní koalice. Uvidíme, jak dopadne valorizace a jak bude vypadat inflace. Určitě nenecháme důchodce padnout, musíme ale brát v potaz i možnosti rozpočtu,“ dodala.

Ve hře je opět mimořádný příspěvek

Maláčová již dříve uvedla, že pokud by letos ceny rostly výrazněji a senioři měli výdaje kvůli epidemii, bude opět navrhovat mimořádný příspěvek. Loni stát každému důchodci poslal před Vánoci 5000 Kč, vláda to zdůvodňovala hlavně růstem životních nákladů.

Letos dostávají oproti minulému roku všichni důchodci 60 Kč navíc a k tomu se jim o 7,1 procenta zvedla zásluhová část důchodu. Průměrný starobní důchod tak vzrostl v lednu o 839 korun na zhruba 15 330 Kč. Vláda tím splnila slib, že průměrná starobní penze do letošních voleb dosáhne 15 tisíc korun.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zasekává se vám klíč v zámku?

Usnadněte si odemykání. Klíč v zámku se bude dobře otáčet, když jej navoskujete. Je to čistější řešení než mazání olejem, které špiní ruce i oděv.

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 08.02.2023

Dnes 08.02 svátek slaví:
Milada

Zítra 09.02 svátek slaví:
Apolena

Včera 07.02 svátek slavil:
Veronika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies