Důchody se možná budou zvyšovat každý rok o něco více

26.01.2017 | komentářů: 0
Důchody se možná budou zvyšovat každý rok o něco více

Důchody se budou každoročně zvyšovat možná víc než nyní. Místo valorizace o třetinu růstu reálných mezd a o růst cen by se penze měly zvedat o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Na návrh vládní ČSSD to ve středu doporučil sněmovně schválit sociální výbor, členové za hnutí ANO byli proti. Úprava, jak ji navrhla už dřív důchodová komise, by se mohla dostat do důchodové novely o stanovení věkové hranice pro odchod do penze na 65 let. Uvádí to server forum 24.cz.

„Chceme, aby životní úroveň důchodců rostla. Důstojný život seniorů je pro nás prioritou,“ řekl předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák, který pozměňovací návrh o vyšším růstu penzí prosadil.

Pro pozměňovací návrh zvedlo ruku deset přítomných členů výboru za ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a Úsvit. Proti hlasovaly dvě poslankyně ANO, tři zástupci opozičních TOP 09 a ODS se hlasování zdrželi.

Vládní novela sice stanoví hranici pro odchod do penze na 65 let, věk se ale bude moci časem upravovat podle doby dožití. Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Takzvaný strop pro růst věku neexistuje.

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková soudí, že předloha lidem žádnou jistotu nepřinese. Novela totiž obsahuje pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude maximální důchodový věk upravovat. Nová vyhodnocení by měla následně vznikat každých pět let. „Hranice se bude přehodnocovat s dostatečným předstihem,“ oponoval Chalánkové Sklenák. Podle Marty Semelové (KSČM) není možné, aby se věk odchodu do penze zvyšoval do nekonečna.

Předlohu jako celek podpořila stejná desítka poslanců jako pozměňovací návrh o růstu důchodů. Proti byli tři poslanci za TOP 09 a ODS, dvě poslankyně ANO se hlasování zdržely.

 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak na bradavice? Babské rady

Česnek nakrájíme na plátky a zalijeme octem. Necháme 7 dní v uzavřené lahvičce. Pak přikládáme každý večer na bradavici. Zabalíme, aby česnek z bradavice…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.10.2023

Dnes 04.10 svátek slaví:
František

Zítra 05.10 svátek slaví:
Eliška

Včera 03.10 svátek slavil:
Bohumil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies