Helena Vondráčková uspěla ve sporu o vyšší důchod

Štítky: | starobní důchod | penze | kultura |
16.05.2023 | komentářů: 0
Helena Vondráčková uspěla ve sporu o vyšší důchod

Zpěvačka Helena Vondráčková má podle pondělního rozhodnutí soudu nárok na vyšší starobní důchod. Pro Život v Česku to uvedl její manžel Martin Michal.

Zpěvačka Helena Vondráčková v uplynulých letech bojovala o vyšší starobní důchod. Zdál se jí neúměrně nízký. Nyní jí podle slov jejího muže dal soud za pravdu.

O penzi zažádala formálně už v roce 2011, původně jeho výše byla stanovena na osm tisíc korun. „Nejprve jsem si myslela, že tam chybí nějaká číslice, ale ne. Když jsme se odvolali, zvýšili mi ho na jedenáct tisíc korun a později na třináct,“ uvedla zpěvačka pro slovenský týdeník PLUS 7 DNÍ.

Jako by to neexistovalo

„Když jsem byla za minulého režimu pod agenturou Pragokoncert, přidělili mi honorář tehdy nejvyšší skupiny - 900 korun. V zahraničí jsem státu vydělávala spoustu valut, protože jsme z výdělků museli předávat obrovské provize. Dnes jako by to neexistovalo,“ stěžovala si zpěvačka.

Vondráčková po úřadu práce žádala vysvětlení postupu výpočtu výše jejího důchodu. Dozvěděla se, že neevidují právě roky, během kterých ji zastupoval Pragokoncert. Pod tím strávila více než dvacet let. „Všichni to vědí, ale prý jim na to chybí oficiální podklady. Ztratily se nebo utopily, prostě nejsou,“ popisovala svou situaci.

Rozhodla se tedy, že svoje působení v Pragokoncertu úřadu prokáže sama. „Jenže můj bývalý manžel byl klasický pořádný Němec, takže když jsme jednou dělali velký řád, prohlásil, že žádné staré smlouvy už nebudeme potřebovat, a skartoval je,“ vysvětlovala Vondráčková.

Nekonečné dokazování

Přesto se zpěvačka nevzdala a začala dohledávat průkazný materiál ve svých archivech. „Našla jsem hodně věcí, o kterých jsem si myslela, že uznají jako argument. Plakáty, fotografie i doklady o tom, že naše koncertní programy prošly schvalovací komisí Pragokoncertu. Bez toho bychom je vůbec nemohli dělat. Největší radost jsem měla z legitimace o absolvování zkoušek, kterou mi Pragokoncert vystavil. To byl velmi dobrý argument a důkaz, ale nestačilo jim to,“ přiblížila Vondráčková.

Když jí později nabídl svědectví někdejší první náměstek ředitele Pragokoncertu, téměř devadesátiletý Josef Posejpal, myslela si, že je situace vyřešená. Ale ani to jí údajně nepomohlo rozepři s úřadem ukončit.

Ze strany úřadu nevzešla podle jejích slov za uplynulých šest měsíců žádná aktivita, proto se rozhodla situaci řešit soudně. Rozhodnutí její státní zástupce obdržel toto pondělí.

„Soud podle slov našeho advokáta rozhodl důchodový výměr zrušit a vyměřit nový správným způsobem,“ uvedl zpěvaččin manžel Martin Michal.

Vondáčková informaci sdílela na sociálních sítích se slovy, že jí nešlo o peníze, ale o princip. „Zachoval by se tak každý,“ domnívá se.

 

zdroj foto: unsplash.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co pomůže při revmatické artritidě?

  Pacientům trpícím revmatickou artritidu se údajně velmi osvědčil lněný olej a lněné seminko. Dvě lžičky lněného oleje a dvě lžičky lněného …

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies