Herci učí seniory říkat Šmejdům ne, Netradiční projekt je naučí bránit se

17.12.2015 | komentářů: 0
Herci učí seniory říkat Šmejdům ne. Netradiční projekt je naučí bránit se

Nedáme se! To je projekt, který učí seniory, jak se ubránit podvodníkům, pro které se u nás už vžilo označení Šmejdi. Pořad složený z hraných scének, přednášek policistů a dalších odborníků vymyslela psycholožka Romana Mazalová. Podporuje ho Královéhradecký kraj a Ministerstvo vnitra ČR. Hrané scénky si vzali na starost herci z Divadla Jesličky Josefa Tejkla při ZUŠ Střezina Hradec Králové. Projekt už běží několik měsíců a navštívil města v celé republice.
 

A jak to všechno probíhá? Dvacítka seniorek a seniorů sedí v sále a herci se snaží navodit dojem, že jsou na skutečné prodejní akci, zkrátka chovají se jako šmejdi. Snad stokrát je ubezpečí, že nic neprodávají, ale že jim záleží na kvalitě jejich života a chtějí jim ho zlepšit.
 
Ale všechno je jinak, senioři se neocitli ve spárech neomalených prodejců, ale na preventivním programu, který se snaží je zážitkovou formou připravit na nejrůznější zátěžové situace. Když už to vypadá, že prodejce lapil do osidel svoji oběť a prodal jí za nesmyslnou cenu nějaký šunt, přichází odhalení – vše je jen nahrané.

Sebejistý obchodník alias herec Jaroslav Pokorný z Jesliček se jim například snaží vnutit super máslo za 270 korun. "Jasně, že jde o úplně obyčejné méslo ze supermarktu. Někteří důchodci se na mě dokonce naštvou a chtějí odejít. Musíme za nimi pak běžet a vyvětlovat jim, že nejde o skutečnou prodejní akci, ale o seminář," vypráví své zkušenosti.

Na scénu po hercích vstupuje policistka a po ní psycholožka. Po živém výstupu probírají, jak odmítnout psychologický nátlak, a hlavně jak se vůbec do podobných situací nezaplést. Policistka radí, jak se zachovat, když už se přece jen v takové situaci octnou. Následují další tři scénky, po každé odhalení chyb, které udělali aktéři - herci hradeckého divadla, a pak nácvik správného jednání se zúčastněnými seniory.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak se zbavit škytavky?

1. Zadržení dechu - zadržte po hlubším nádechu a následném výdechu na nějaký čas svůj dech a opakujte, dokud škytavka nezmizí. 2. Pití vody - je třeba…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 02.02.2023

Dnes 02.02 svátek slaví:
Nela

Zítra 03.02 svátek slaví:
Blažej

Včera 01.02 svátek slavil:
Hynek

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies