Infarkt myokardu

21.08.2014 | komentářů: 0
Infarkt myokardu - stále nejčastější příčina úmrtí

Z medicínského hlediska je infarkt myokardu ischemickou chorobou srdečního svalu. Dříve onemocnění především starých lidí se dnes stále četněji nevyhýbá ani mladším ročníkům. Na vině je především stres, nezdravá strava, nedostatek pohybu a kouření, které je společně s antikoncepcí u žen velice nebezpečnou kombinací. V příčinách úmrtí v naší zemi si infarkt stále drží prvenství.

Infarkt myokardu je posledním stádiem dlouhodobých komplikací v oběhovém systému. Zde vzniká jako následek aterosklerózy. Na postiženém místě cévy se hromadí krevní sraženiny, které posléze tepnu úplně uzavírají a způsobují infarkt. Tento proces může trvat i desítky let, proto je infarkt typický zejména pro lidi okolo šedesáti let. Nejvíce jsou v této věkové skupině poté ohroženi muži.

Infarkt myokardu - příznaky

Infarkt myokardu se rozvíjí zvolna, většinou v klidovém stádiu. Nemocný začíná pociťovat bolest za hrudní kostí, která může vystřelovat až do levého ruky, do krku nebo do zubů. Těžce se mu dýchá a pociťuje nevolnost. Dalšími z charakteristických projevů je bledost a úzkost.

Infarkt myokardu - léčba

Důležité je včasné zavolání lékařské pomoci. Po příjezdu do nemocnice je pacientovi natočeno EKG. Následně dostává kyslík, opiáty a antiarytmika, která mají pomoci upravit srdeční rytmus. Další léčení se odvíjí podle konkrétního případu. Někteří jedinci podstoupí angioplastiku, kdy jim je do postižené cévy umístěn takzvaný katétr. Ten má za úkol tepnu zprůchodnit a odstranit aterosklerotické destičky. Možností je také rozpuštění sraženiny, neboli trombolýza.

Infarkt myokardu - prevence

Jak jsme již psali na začátku, infarkt myokardu je v podstatě až konečným vyústěním komplikací, se kterými se člověk může potýkat i několik let. Správně tedy uděláte, když budete těmto problémům zavčas věnovat pozornost, stejně jako mnoha preventivním krokům. Jedním z nich je kupříkladu snížení cholesterolu v požívané stravě. Jeho velké množství najdete například v mléčných výrobcích, vejcích, živočišných tucích a vnitřnostech. Místo toho dávejte přednost tukům rostlinného původu a rybám. Ani v pokročilém věku se nebojte sportovat a úměrně k vašemu zdravotnímu stavu se věnujte pravidelnému pohybu. Nekuřte a neholdujte alkoholu. Jedna sklenice červeného vína denně oproti tomu pomáhá pláty tuku v tepnách rozpouštět.

Včasná prevence je důležitá hlavně u lidí trpících cukrovkou, obezitou nebo vysokým krevním tlakem. Po padesátém roku života absolvujte pravidelné prohlídky, které vám mohou zvýšenou hladinu cholesterolu předem odhalit.

Zdroj foto: foter.com/boviate

 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak zbavit sprchovou hlavici vodního kamene?

Udělejte si roztok z citronové šťávy (půl citronu) a octa. Smíchjte, nalijte do igelitového sáčku a ponořte do ně hlavici přes noc.  

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 08.02.2023

Dnes 08.02 svátek slaví:
Milada

Zítra 09.02 svátek slaví:
Apolena

Včera 07.02 svátek slavil:
Veronika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies