Inkontinence. Nemusíte se stydět, dá se léčit

21.02.2016 | komentářů: 0
Inkontinence. Nemusíte se stydět, dá se léčit

Inkontinence - onemocnění, jehož název se nejčastěji skloňuje ve spojení se seniory. Má to své odůvodnění, onemocnění se totiž nejběžněji vyskytuje u starších lidí, i když by některé matky třeba ve věku kolem čtyřiceti let mohly protestovat. Problémy s udržením moči se totiž objevují už po porodech. Lidé se o inkontinenci stydí mluvit, nicméně ji pokládají za běžnou věc v souvislosti s vyšším věkem.

A co vlastně inkontinence je? Nedobrovolné vyměšování moči z močového měchýře. Někdy se jedná jen o několik kapek moči např. při kašli, jindy mohou být potíže větší, pacienti mohou pociťovat silné a náhlé nucení močit a také vyloučí velký objem moči.

Léčba existuje

Přestože si mnohdy postižení myslí, že pokud trpí únikm moči, jedná se o definitivní neléčitelný stav, není to pravda. Jen je potřeba najít pomocí odborníků ten pravý způsob léčby. Většinu postižených lze léčit bez operace. Volba léčby se odvíjí dle životního stylu a preferencí seniora. Ze začátku jsou většinou zkoušeny jednodušší možnosti léčby, jako změny některých návyků a cvičení, zaměřené na posílení svalů, které zadržují moč v močovém měchýři. Pravidelné cvičení zpevňuje břišní stěnu i svaly pánevního dna včetně svěračů. Důležité je dále snížení hmotnosti, vyloučení těžké fyzické práce a dostatečný příjem tekutin.

Nedochází-li ke zlepšení, přichází na řadu možnost užívání léků nebo vaginálních pomůcek. U některých postižených inkontinencí může pomoci mírná elektrická stimulace pánevních nervů anebo přichází na řadu chirurgický zákrok.

Důležité je odborné a pečlivé vyšetření lékařem, což bývá často kámenem úrazu. Lidé se jednak o svém problému stydí mluvit a někdy také sami lékaři problém zlehčují. Pokud cítíte, že právě toto je váš případ, změňte lékaře.

Operativní léčba u žen

V posledních letech se do popředí dostala miniinvazivní metoda voperování TVT pásky, která odstraní příčinu inkontinence navždy. Páska je podporou pro ochablou močovou trubici, která opět odolává stresovým a zátěžovým vlivům. Operace je opravdu mini- trvá asi 30 minut, je prováděna v lokální anestezii a žena se může navrátit ke své denní rutině za 2 dny. Operace je plně hrazená pojišťovnou.

Pomůcky lze objednat i přes internet

Pokud problémy s inkontinencí u vás nelze vyléčit úplně, existuje dnes už řada pomůcek, které život s nemocí ulehčují. Výrobci těchto pomůcek mají kvalitně zpracovaný informační systém i na internetu. Pro správnou volbu pomůcek je důležité zjistit svůj typ úniku moči a poté řešení, odpovídající konkrétním potřebám. V případě ostychu kupovat tyto pomůcky při inkontinenci veřejně, je možné je objednat přes internet a nechat diskrétně zaslat balíčkem až domů.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co dělat, když si do krku zapíchnete rybí kost?

Pokud se kost zapíchne u kořene jazyka, je šance, že si ji můžeme vyndat sami. Pomůže třeba kus chleba. Pokud kost zůstane, pak je čas na návštěvu lékaře.…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies