Jak nenaletět při nákupu přes internet
Nakupujete na internetu? Dnes je to nejlepší způsob, jak si z tepla domova pořídit produkt, který vám přivezou až domů. Jenže takový nákup nemusí mít jen samá pozitiva. Na co si dát pozor, aby vám nakonec nezůstaly oči pro pláč?
I starší lidé dnes bez ostychu surfují na internetu. Někteří se učili do svých dětí nebo vnoučat, jiní se rozhodli přímo pro kurzy. Ať jedno, či druhé, dnes se dá na internetu najít nejen mnoho zajímavých informací, ale lze na něm i zakoupit věci za nižší ceny, než v kamenných obchodech. Fakt, že lidé stále více nakupují na internetu, nahrává podvodníkům, kteří mnohdy snadno přijdou k penězům od zákazníků. Proč? Stále jsou mezi námi ti, kteří příliš důvěřují.
Buďte obezřetní
Rozbila se vám pračka nebo chcete nový televizor? Oba produkty lze pohodlně nakoupit na internetu. Ale dávejte si pozor, kde je kupujete. Než potvrdíte objednávku, zjistěte si o internetovém obchodě (často se jim říká eshopy) některé důležité údaje. Především byste měli začít obchodními podmínkami. Připravte se na to, že si chvilku počtete a ne každý má na to trpělivost. Pokud však nechcete přijít o peníze, je to nezbytné. Dalším údajem, který byste měli na stránce prodávajícího najít, jsou kontaktní údaje, vč. IČ (identifikačního čísla). Ověřit prodejce si můžete na stránkách Ministerstva financí, konkrétně na tomto odkaze. Pozor na příliš nízkou cenu. Podvodníci často spoléhají na to, že spotřebitel chce ušetřit a tak se nechá zlákat k produktu, který je ve výhodné akci. Zde sledujte, zda je cena za zboží již včetně DPH. Pokud nejste podnikatel nebo podnikatelka, který si může produkt odepsat z daní, vždy pro vás platí koncová cena včetně DPH. Někdy se k výsledné ceně ještě připočítá balné, případně recyklační poplatek. Stává se, že po vložení produktu do nákupního košíku za určitou cenu se při posledním kroku k odeslání objednávky cena za produkt zvýší. Je to další trik, jak z lidí udělat hlupáky a připravit je o finance. Před odesláním si tedy všechny náležitosti řádně překontrolujte.
Pozor na platbu předem
Nikdy neplaťte za zboží předem na účet, pokud si u prodejce nejste 100% jistí. Abychom však všem obchodníkům nekřivdili, posílat peníze můžete bez obav v případě nákupu u velkých prodejců elektroniky a bílého zboží, kteří mají v médiích nebo TV své reklamní spoty. V tomto případě jde o prověřené obchodníky a lze s jistotou říct, že dostanete zboží do doby, kterou u produktu uvádí. Máte-li i přesto strach, volte dobírku. Při jejím převzetí si však hned zkontrolujte obsah, aby na vás ve výsledku nečekala jen kupa kamení.
Zkušenosti kupujících
Nejlepší způsob, jak nepřijít o peníze, je spolehnout se na reference. Někteří prodejci využívají služby nákupních rádců a srovnávačů cen, kde je i hodnocení obchodu od kupujících. Snadno tak zjistíte, které internetové obchody jsou důvěrné, spolehlivé a bezpečné.
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Penzijní reforma prošla senátem - číst více »
Nové předčasné důchody poškodí starší zaměstnance z třetí rizikové kategorie - číst více »
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.