Jak optimalizovat své náklady v době pandemie?
Pandemie COVID-19 má významný dopad na různé oblasti našeho každodenního života - způsob, jakým pracujeme a učíme se, nakupujeme, cestujeme a trávíme volný čas.
Jak optimalizovat své náklady v éře koronaviru?
Spolu s oznámením o uzavření obchodů a restaurací zjišťujeme, že dočasné zmrazení hospodářského a sociálního života bude mít vážný dopad na naše peněženky a může vést mnoho lidí k finančním problémům. A přestože nás koronavirus dosud nezasáhl tak finančně, jak jsme očekávali na začátku března, současná situace vede mnoho z nás ke změně finančních návyků a motivuje nás k záchraně v případě zhoršené ekonomické situace.
Naplánujte si domácí rozpočet
Úspory nejsou možné, pokud je nekombinujeme s náklady na kontrolu a plánováním výdajů. Absolutním minimem pro každého z nás by mělo být měsíční srovnání vašich příjmů s výdaji - a to jak těch, které jsou trvalou položkou našeho domácího rozpočtu (nájemné, elektřinu, účty za telefon a internet, půjčky nebo splátky půjček, jízdenky na MHD, jídlo atd.) tak těch, které očekáváte v daném měsíci (nákup bot, oblečení, dárek pro dítě, atd.).
Díky tomu za prvé zkontrolujete, zda naše výdaje nepřesahují částku, kterou máte k dispozici, a za druhé, systematická kontrola financí vám umožní kontrolovat úroveň výdajů v dané kategorii, ať už například neutratíte příliš mnoho za oblečení nebo zda některý z ostatních výdajů nemají lví podíl na rozpočtu. Například máte velké výdaje za plyn, přitom pomocí srovnání cen plynu můžete najít levnějšího dodavatele. Při plánování domácího rozpočtu můžeme použít speciální aplikace pro telefon nebo počítač, ale i taková tradiční metoda jako je ruční psaní všeho na kousek papíru, by měla přinést požadované výsledky. Je důležité si jen zvyknout zapisovat očekávané výdaje a plánovat je.
Snižte své výdaje
Jakmile rozpočet zkontrolujete, podívejte se, jak je flexibilní. Jde o hromadu peněz, která zůstane po zaplacení vašich běžných závazků. Právě z této části jste schopni něco ušetřit - zkontrolujte, zda jsou všechny kategorie nákladů, které jste v této části pokryli, stále platné a zda jste schopni je snížit. Malá potěšení by měla být trvalou položkou v domácím rozpočtu, ale pouze pro dobré časy. V případě horších je lepší přijmout strategii omezení všech zbytečných výdajů podle zásady - „prevence je lepší než léčba“.
Zkontrolujte zda neplatíte zbytečně moc
Jak jsme již zmínili výše, porovnání nabídek je také jedním ze základních návyků, které byste si měli vytvořit, pokud chcete efektivně zvýšit kladný zůstatek na svém účtu. Dnes můžete na internetu snadno zkontrolovat a porovnat ceny mnoha produktů a služeb - pojištění domácnosti, pojištění motorových vozidel, úvěrové produkty, telekomunikační služby, elektroniky a domácích spotřebičů a mnoho dalšího zboží a služeb. Pamatujte, že někdy se srovnávané nabídky liší cenou o několik desítek procent, což se promítá do konkrétních částek zbývajících ve vašem rozpočtu.
Zbavte se nesplacených dluhů
Ačkoli drtivá většina z nás nemá ráda dluhy, v praxi se ukazuje, že je často máme. Hypoteční úvěr, půjčka na auto, splátky, půjčka od půjčovací společnosti nebo dluh s rodinou či přáteli - bez ohledu na to, jaký druh závazku máme, zjistěte, jaké procento z rozpočtu domácnosti je vydáváno na jeho splácení a zda jste schopni v případě finančních problémů pravidelně pokračovat splácet závazek. Pokud je to alespoň trochu možné, menších dluhů se zbavte rovnou.
autor: placená inzerce
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Důchodovou reformu čeká třetí čtení. ANO připouští Ústavní soud - číst více »
Půjčky v rodinách jsou časté. Největšími částkami pomáhají senioři - číst více »
O 358 korun měsíčně se od ledna zvýší důchody - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.