Jak vyžít z důchodu? 5 rad a tipů, díky kterým ušetříte!

13.04.2017 | komentářů: 0
Jak vyžít z důchodu? 5 rad a tipů, díky kterým ušetříte!

O českých důchodcích se říká, že mají jeden z nejvyšších důchodů v Evropě. Realita je ale mnohdy dosti jiná. Z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplývá, že průměrný důchod se v roce 2016 pohyboval těsně nad hranicí 11 000 korun. Ruku na srdce – kdo z nás to ale ve skutečnosti má? Bohužel veškeré průměry a statistiky jsou nám v životě takřka k ničemu. Mnohem důležitější je vědět, jak s pobíranou almužnou od státu vyžít. Máme pro vás 5 rad a tipů.

Rada č. 1: Zapisujte veškeré výdaje

Pokud si nevedete domácí rozpočet, začněte! Uvidíte, kam vám mizí peníze, za co utrácíte nejvíce a kde by bylo možné ušetřit. Nemusíte se pouštět do žádných složitých matematických operací ani objevovat kouzla výpočetní techniky. K přehlednému domácímu rozpočtu vám postačí tužka a papír, popřípadě metoda zavařovacích sklenic nebo obálek.

Rada č. 2: Sledujte slevy a využívejte jich

Listujte akčními letáky, sledujte televizní spoty – zkrátka a dobře mějte o slevách přehled a využívejte jich. Vždy se ale přesvědčte, zda je sleva natolik výhodná, jak se na první pohled tváří. Zajímat by vás měla především cena před slevou a cena za kilogram nebo litr vybraného produktu, kterou můžete jednoduše porovnat s dalšími výsledky. Pokud víte, že vás v Tchibu vyjde oblíbená káva na 120 korun za kilo a obchodník v supermarketu se vás snaží nalákat na slevu, při níž káva stojí 119 korun, čemu dáte přednost?

Rada č. 3: Vyvarujte se půjčkám nebo vybírejte obezřetně

Ze statistik vyplývá, že nejvyšší dluhy mají v České republice lidé nad 60 let. Jak je to možné? Pravdo je, že si starší lidé půjčky berou. V drtivé většina však nejde o peníze, které by sami využili. Obvykle si půjčují kvůli svým dětem či vnoučatům. Nelichotivá zpráva, viďte? Pokud jste se dostali do podobné situace a půjčku zvažujete, pak vybírejte obezřetně!

Taková půjčka ihned na ruku může vypadat lákavě. Vždy je důležité porovnat její parametry s ostatními nabídkami na trhu a zaměřit se především na výši úroků a hodnotu RPSN. Ideální je, pokud narazíte na společnost, která poskytuje rychlou půjčku s akcí první zdarma. Pokud splníte podmínky poskytovatele, úroky se vás nebudou týkat.

Rada č. 4: Pozor na šmejdy

O šmejdech se v poslední době hovoří celkem často. Podvodné předváděcí akce byly kvůli zpřísněné legislativě v drtivé většině případů zrušeny, přesto se však najdou tací, kteří se snaží seniory přemluvit ke změně mobilního tarifu nebo poskytovatele energií.

Pokud vás někdo takový navštíví, v žádném případě jej nepouštějte do bytu a veškeré dokumenty si vyžádejte k důkladnému prostudování. Nikdy také nepodepisujte něco, čemu nerozumíte. Ve výsledku byste totiž tímto jednáním mohli ukrojit z vašeho napjatého rozpočtu nepěknou sumu finančních prostředků.

Rada č. 5: Zbavte se zlozvyků

Že si každý den neodpustíte jedno nebo dvě orosená pivka v místní hospůdce? Denně vykouříte půl krabičky cigaret? Pokud si spočítáte, kolik za tyto neřesti měsíčně či ročně utratíte, vyjde vám, že jste propili nebo prokouřili dovolenou pro jednu osobu u moře. A jak se zlozvyku zbavit? Zkuste to pomalu a postupně, rozhodně s kouřením nepřestávejte ze dne na den. U silných kuřáků totiž může existovat zdravotní riziko, před nímž varují i samotní lékaři.

A jaké jsou vaše triky, díky nimž se vám daří z důchodu nějakou tu korunu ušetřit?

zdroj foto: pexels.com

autor: placená inzerce


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.



Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 21.01.2022

Dnes 21.01 svátek slaví:
Běla

Zítra 22.01 svátek slaví:
Slavomír

Včera 20.01 svátek slavil:
Ilona

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace