Jak vyžít z důchodu? 5 rad a tipů, díky kterým ušetříte!
O českých důchodcích se říká, že mají jeden z nejvyšších důchodů v Evropě. Realita je ale mnohdy dosti jiná. Z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplývá, že průměrný důchod se v roce 2016 pohyboval těsně nad hranicí 11 000 korun. Ruku na srdce – kdo z nás to ale ve skutečnosti má? Bohužel veškeré průměry a statistiky jsou nám v životě takřka k ničemu. Mnohem důležitější je vědět, jak s pobíranou almužnou od státu vyžít. Máme pro vás 5 rad a tipů.
Rada č. 1: Zapisujte veškeré výdaje
Pokud si nevedete domácí rozpočet, začněte! Uvidíte, kam vám mizí peníze, za co utrácíte nejvíce a kde by bylo možné ušetřit. Nemusíte se pouštět do žádných složitých matematických operací ani objevovat kouzla výpočetní techniky. K přehlednému domácímu rozpočtu vám postačí tužka a papír, popřípadě metoda zavařovacích sklenic nebo obálek.
Rada č. 2: Sledujte slevy a využívejte jich
Listujte akčními letáky, sledujte televizní spoty – zkrátka a dobře mějte o slevách přehled a využívejte jich. Vždy se ale přesvědčte, zda je sleva natolik výhodná, jak se na první pohled tváří. Zajímat by vás měla především cena před slevou a cena za kilogram nebo litr vybraného produktu, kterou můžete jednoduše porovnat s dalšími výsledky. Pokud víte, že vás v Tchibu vyjde oblíbená káva na 120 korun za kilo a obchodník v supermarketu se vás snaží nalákat na slevu, při níž káva stojí 119 korun, čemu dáte přednost?
Rada č. 3: Vyvarujte se půjčkám nebo vybírejte obezřetně
Ze statistik vyplývá, že nejvyšší dluhy mají v České republice lidé nad 60 let. Jak je to možné? Pravdo je, že si starší lidé půjčky berou. V drtivé většina však nejde o peníze, které by sami využili. Obvykle si půjčují kvůli svým dětem či vnoučatům. Nelichotivá zpráva, viďte? Pokud jste se dostali do podobné situace a půjčku zvažujete, pak vybírejte obezřetně!
Taková půjčka ihned na ruku může vypadat lákavě. Vždy je důležité porovnat její parametry s ostatními nabídkami na trhu a zaměřit se především na výši úroků a hodnotu RPSN. Ideální je, pokud narazíte na společnost, která poskytuje rychlou půjčku s akcí první zdarma. Pokud splníte podmínky poskytovatele, úroky se vás nebudou týkat.
Rada č. 4: Pozor na šmejdy
O šmejdech se v poslední době hovoří celkem často. Podvodné předváděcí akce byly kvůli zpřísněné legislativě v drtivé většině případů zrušeny, přesto se však najdou tací, kteří se snaží seniory přemluvit ke změně mobilního tarifu nebo poskytovatele energií.
Pokud vás někdo takový navštíví, v žádném případě jej nepouštějte do bytu a veškeré dokumenty si vyžádejte k důkladnému prostudování. Nikdy také nepodepisujte něco, čemu nerozumíte. Ve výsledku byste totiž tímto jednáním mohli ukrojit z vašeho napjatého rozpočtu nepěknou sumu finančních prostředků.
Rada č. 5: Zbavte se zlozvyků
Že si každý den neodpustíte jedno nebo dvě orosená pivka v místní hospůdce? Denně vykouříte půl krabičky cigaret? Pokud si spočítáte, kolik za tyto neřesti měsíčně či ročně utratíte, vyjde vám, že jste propili nebo prokouřili dovolenou pro jednu osobu u moře. A jak se zlozvyku zbavit? Zkuste to pomalu a postupně, rozhodně s kouřením nepřestávejte ze dne na den. U silných kuřáků totiž může existovat zdravotní riziko, před nímž varují i samotní lékaři.
A jaké jsou vaše triky, díky nimž se vám daří z důchodu nějakou tu korunu ušetřit?
zdroj foto: pexels.com
autor: placená inzerce
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Nastavení cookies - číst více »
Jaké kytky se hodí na pohřeb? - číst více »
Co je předdůchod a je vhodný pro každého? - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.