Kolik stojí pohřeb?
Ať jste bohatý nebo chudý, smrt si nevybírá. Jednou tam nahoru, a doufám, že je takových většina, musí zcela určitě každý. Kdo si na tento okamžik spoří, v následujícím článku zjistí, kolik se běžně pohybuje cena pohřbu a hlavně, jak takový pohřeb zařídit.
"Pohřebák" nebo "hrobař". Povolání, u kterého se nikdy nemusíte strachovat, že byste druhý den neměli na chleba. Na druhou stranu jde o práci, která není pro každého a v určitých chvílích je i psychicky náročná. Jenže nebýt těch, kteří dokáží připravit důstojné rozloučení se zesnulým, jak by to potom vypadalo? Raději nechme zbytečných představ a pojďme si společně říct postup při zařizování pohřbu.
Úmrtí doma a v nemocnici
Pokud blízká osoba zemře doma, je nutné zavolat lékaře nebo praktického lékaře. Ten zemřelého prohlédne a vystaví tzv. ohledací list. Pak následuje kontaktování pohřební služby. Nejčastěji se v tomto případě dává na doporučení známých nebo již o kvalitní pohřební službě víte sami.
Objednání pohřbu
Dalším krokem je příprava samotného pohřbu. S sebou si do pohřební služby vezměte váš občanský průkaz, dále občanský průkaz zemřelé osoby (pokud jej najdete), rodný a oddací list zesnulé osoby (opět jen v případě, že máte oba dokumenty k dispozici), oblečení, ve kterém bude zemřelý nebo zemřelá pochována (mimo obuvi) a na závěr fotografii (není ale nutné jí mít).
Jaký pohřeb
Rozhodnutí, jaký typ pohřbu budete preferovat, je čistě na vás. Pohřeb do hrobu nebo hrobky je vždy s obřadem. Pokud chcete zesnulého zpopelnit, tzv. kremace, můžete zvolit mezi pohřbem s obřadem, pohřbem bez obřadu nebo jen rozloučení s urnou. To se uskuteční až po zpopelnění. S pracovníkem pohřební služby dále vyberete z katalogu rakev. Chcete-li pohřbít zesnulého do hrobu, vybírá se z rakví z tvrdého dřeva a se zinkovou vložkou. Cena těchto rakví je dvojnásobně dražší, než například rakev určena pro kremaci. Na řadu přichází také výběr květin, výzdoba, apod. Zařídit musíte i místo, kde se bude pohřeb konat, řečníka a samotné uložení do hrobu (vykopání) nebo převoz ke kremaci. Samozřejmostí je i smuteční oznámení (parte), které může být i s fotkou.
Za které služby zaplatíte
- převoz zemřelého
- uložení zemřelého v chladícím boxu (počítá se počet dní do samotného pohřbu)
- vystavení parte
- květinová výzdoba
- uložení do rakve a úprava zesnulého
- rakev
- kremace (pokud zemřelý nepůjde uložit do hrobu)
Cena pohřbu
Za poslední roky se díky vyššímu DPH navýšily také ceny pohřbů. Jak asi víte, o malé částky se rozhodně nejedná a v konečném součtu se klidně můžete vyšplhat přes 20 tisíc korun.
- kremační rakev - od 3 000 Kč
- urna - od 600 Kč
- zpopelnění - od 2 000 Kč
- smuteční věnec - od 500 Kč
- klasická rakev - od 5 000 Kč
Partner článku: Pohřební služba Pegas. Pracovníci pohřební služby Pegas v Praze Vám v těchto smutných chvílích pomohou.
Zdroj foto: foter.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jít do důchodu až příští rok se podle experta vyplatí - číst více »
Sporný pozměňovací návrh může položit celou důchodovou reformu - číst více »
Důchodovou reformu čeká třetí čtení. ANO připouští Ústavní soud - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.