Jaké jsou podmínky předčasného důchodu?

Štítky: | odchod do důchodu | penze | peníze | předdůchod |
22.11.2022 | komentářů: 0
Jaké jsou podmínky předčasného důchodu?

Uvažujete o předčasném důchodu? Je třeba splnit zákonem dané podmínky. Zájemce o předčasný důchod musí především dosáhnout požadovaného věku a získat potřebnou dobu pojištění.

Abyste mohli odejít do předčasného důchodu, musíte dosáhnout požadovaného věku. Pokud vám nárok na řádný důchod vzniká dříve než v 63 letech, pak máte nárok na předčasný důchod nejdříve 3 roky před nárokem na řádný důchod.

Pokud vám nárok na řádnou penzi vzniká v 63 letech a později, do předčasného důchodu můžete odejít až v 60 letech a do dosažení důchodového věku vám může chybět nejvýše pět let. Informoval o tom web novinky.cz. Věk pro odchod do předčasného důchodu lze ověřit například na kalkulačce České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

 „Pokud vám nárok na předčasný důchod vznikne až v roce 2023 či později, nemůže vám být ani letos přiznán a bohužel nelze využít stávajících mimořádných valorizací ke zvýšení vašeho důchodu. Váš důchod tak pravděpodobně bude nižší, než kdyby šel přiznat již v prosinci 2022, ale nedá se s tím nic dělat. Ani varianta s přiznaným předčasným důchodem s pozastavenou výplatou se vás tak netýká,“ upozorňuje Martin Kohoutek z poradny Duchodspravne.cz.

Počítejte s krácením

Předčasný důchod můžete pobírat dříve, na druhou stranu je ale jeho výše krácena, a to zpravidla trvale. Tohoto krácení se můžete zbavit, pokud po přiznání předčasného důchodu budete vykonávat důchodově pojištěnou výdělečnou činnost. Tento postup však není výhodný v každém případě.

Jinak se předčasný důchod s dosažením řádného důchodového věku automaticky nenavyšuje, bez důchodově pojištěné výdělečné činnosti je krácen trvale. Samozřejmě se ale předčasné penze týkají všechny valorizace stejně jako řádného důchodu.

Předčasný důchod se krátí za každých i započatých 90 dnů, které zbývají do nároku na řádný starobní důchod. Není tedy dobré odejít do předčasného důchodu například 91 dnů před nárokem na řádný starobní důchod, protože se vám bude krátit dvakrát. Lepší je jeden den počkat.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Na co všechno se dá použít jedlá soda?

- Jestli se vám potí nohy, nasypte si trochu jedlé sody do bot. - Vlhká soda zmírňuje bolest a pálení po štípnutí hmyzem a po šlehnutí kopřivy. - S…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.06.2023

Dnes 04.06 svátek slaví:
Dalibor

Zítra 05.06 svátek slaví:
Dobroslav

Včera 03.06 svátek slavil:
Tamara

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies