Jóga je výborné cvičení i pro seniory

29.05.2016 | komentářů: 0
Jóga je výborné cvičení i pro seniory

Lekce jógy jsou u nás už delší čas hodně na výsluní, není divu, v době, vytížení a vystresovaní lidé se potřebují protáhnout i zrelaxovat. Prospěšná je však i lidem, kteří už nežijí aktivním pracovním životem. Začít se dá kdykoliv a proto se poměrně dost rozšiřují i nabídky lekcí přímo pro seniory. Ti díky józe dostanou příležitost pořádně se protáhnout, zrelaxovat, naučí se naslouchat vlastnímu tělu, jsou flexibilnější, jóga nezatěžuje klouby a posílí celé tělo.

Co si vzít na lekci jógy pro seniory

Na cvičení je ideální lehké oblečení, které nijak neomezuje v pohybu. Nejdůležitější je, abyste se cítili dobře, proto by mělo být oblečení co nejpohodlnější. Ke cvičení se používá speciální podložka na cvičení, kterou leze koupit v podstatě kdekoliv v obchodě se sportovním zbožím.

"To, že na lekci jógy senioři, ať už ženy či muži, přijdou je jasným signálem, že jsou rozhodnuti se aktivně podílet na udržení svého zdraví, krásy i dobré nálady. I přes potíže, které zralý věk postupně přináší, jsou stateční, odhodlaní se hýbat a dělat pro sebe maximum," uvádí na svých webových stránkách Jógasféra lektorka Ilona Voborská.

A jaká jóga se na lekcích pro seniory cvičí

Cvičí se stejné ásany (polohy) a cvičební prvky jako na jiných lekcích, jen jemněji a pomaleji, s kratšími výdržemi, s drobnými úpravami pro snížení zátěže a častějším využití pomůcek – podložením deky pod kolena nebo bříška dlaní při citlivých zápěstích, nebo vsunutí bločku pro zvýšený sed, využívá se židlí při fyzických omezeních nebo se opírají o zeď pro větší jistotu apod.

"I se seniory se věnujeme zklidnění a pranajámě (dechovým cvičením) v úvodu lekce, učíme se plně prodýchnout plíce a vnímat vnitřní prostředí v těle.  Při rozcvičení se zaměřujeme na aktivaci endokrinního a lymfatického systému, prohřátí kloubů bez zátěže, protažení šlach na předloktí a prstech, rozpohybování fascií (pojivových tkání) celého těla a probuzení pánevního dna," uvádí lektorka.

Náplň lekce však odráží potřebu předcházet hlavním rizikům, která vyšší věk přináší, jako je oslabený zrak, špatná stabilita, nebezpečí pádů, zkracování šlach a snížení pohyblivosti kloubů.Hodně se při cvičení věnují cvikům na posilování okohybných svalů a také balančním pozicím. Ty podporují vnímání těla v prostoru a posilují vnitřní stabilizační systém a svaly nohou. Pohyb svalů kolem kostí je jasným signálem pro tělo, aby budovalo kostní hmotu. Balanční pozice jsou tedy účinnou prevencí pádů, což je zejména u seniorů velmi důležité.

Mezi další hlavní specifika seniorských lekcí patří vyhýbání se rychlým přechodům směrem nahoru a dolů, kvůli kolísání krevního tlaku. Také se nezaklání hlava, aby nedošlo k uskřípnutí křehkých cév krku mezi obratle.
 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Řidiči se špatným zrakem nepostřehnou až čtvrtinu značek

Víte, že už tři čtvrtě dioptrie stačí na to, aby řidič zahlédl chodce ze vzdálenosti o polovinu kratší než řidič bez dioptrické vady. Zatímco zdravé oko ho…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 02.02.2023

Dnes 02.02 svátek slaví:
Nela

Zítra 03.02 svátek slaví:
Blažej

Včera 01.02 svátek slavil:
Hynek

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies