Jsou vaši mladí rozvedení a vnouče nevídáte? Můžete jít k soudu

01.03.2017 | komentářů: 1
Jsou vaši mladí rozvedení a vnouče nevídáte? Můžete jít k soudu

Rozvedená rodina dnes není nic neobvyklého. Čím dál víc dětí vyrůstá v rozdělených rodinách. Často se rodiče nemohou dohodnout, jak si vlastně děti budou předávat, s kým bude žít v domácnosti a někdy se takové děti stávají nechtěným rukojmí. Bohužel se někdy tyto spory přenášejí i na prarodiče a ti pak své vnouče nemusá vidět i několik měsíců. Dá se s tím něco dělat?

Ať již jsou vztahy v rodině jakékoliv, je dle platných právních norem skutečně možné, soudně vymáhat nárok na styk s vnoučetem. Zákon o rodině upravoval styk prarodičů a vnuků a stejně tak tomu je i v novém Občanském zákoníku. Konkrétně jde o paragraf 927: „Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí" píše se v Bezplatné právní poradně.


Naše legislativa klade velký důraz na děti. Vychází z toho, že by ve všech případech mělo být rozhodováno v jejich prospěch. Pokud tedy například snacha upírá dětem možnost vídat pravidelně babičku, prarodič má velkou šanci uspět u soudu.
Jenže soudy hodně stojí a tak má z nich většina lidí strach. Zkrátka se bojí, že se líčení bude protahovat a pokud neuspějí, budou hradit náklady. No představme si nešťastnou vdovu seniorku, která podává žalobu, že je jí bráněno vídat vnouče. Když si spočítá náklady na právníka a soud, zalekne se.

Občanský zákoník mluví jasně. Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí.

Připravme se však, že pustit se do takového sporu vztahy v rodině ještě víc vyhrotí. Právníci se shodují, že šance uspět u soudu a dosáhnout toho, aby byl soudně nařízen styk vnoučat a prarodičů, má ten, kdo prokáže, že dítě bez kontaktu s ním strádá. Zpravidla se rozjede nepříjemná mašinérie, při které dítě vyslýchají sociální pracovníci, soudci, psychologové. Je to zkrátka stejné, jako když se rozvádějící se manželé handrkují o to, kdo, kdy a jak dlouho se s dítětem bude vídat. Pokud soud dojde k závěru, že styk s prarodiči je pro dítě důležitý a dítě samo po něm touží, může rodičům opravdu nařídit, že ho musí umožnit.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
7.3.2017 22:27
Martin 
Moc pěkný článek, dovolím si jen doplnit - zákon o rodině byl zrušen, proto autor mluví o novém občanském zákoníku včetně odkazu na daný paragraf. NOZ více pamatuje na práva dítěte, děti již nejsou v takové míře brány jako pouhé "věci".
Martin Florián, sociální pracovník
www.mousou.cz

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 02.10.2022

Dnes 02.10 svátek slaví:
Olivie, Oliver

Zítra 03.10 svátek slaví:
Bohumil

Včera 01.10 svátek slavil:
Igor

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies