K +M +B - Co tato písmena na dveřích znamenají?

Štítky: | vánoce |
06.01.2018 | komentářů: 1
K +M +B - Co tato písmena na dveřích znamenají?

Šestý den nového roku se správně nazývá Svátek Zjevení Páně, většina ho však zná jako svátek Tří králů. Spojen je s písmeny K + M + B napsaných na dveřích. Většina lidí se domnívá, že znamenají jména Kašpar, Melichar a Baltazar. Tak tomu však není.

Na svátek Tří Králů mnoho lidí odstrojí stromeček a uzavírá jím období Vánoc. Šestý den od nového roku se narozenému Ježíškovi přišli poklonit tři mudrcové a přinesli mu dary. Tento den - 6. leden, je také považován za přijetí nebo uznání Krista.

V současnosti si lidé spojují svátek Tří králů hlavně se slavnostními pochody, humanitárními sbírkami a také třemi písmeny K+M+B. Vysvětlení, že jde o iniciály jmen Tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara, je však špatné. Písmena znamenají  Pán (nebo Kristus) žehnej tomuto domu.  K zastupuje Krista, M je obydlí - latinsky mansionem a B ať žehná = benedicet.

Magická trojka

Počet tři je zastoupen v mnoha příbězích a legendách. Podle odborníků tento počet v tomto konkrétním případě znamená tři fáze lidského života, proto je jeden z králů mladý, druhý ve středním věku a třetí představuje starce. Stejně tak by mohli podle webu zena.cz představovat budoucnost, přítomnost a minulost.

Symbolické jsou také tři dary, které Ježíšovi přinášejí. Zastupují všechna skupenství, která se na planetě vyskytují. Zlato jako kov je symbolem pevného skupenství, kadidlo plynného a  kapaliny zastupuje myrha - mast užívaná při pohřbech. Proto ji nese černý král.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
26.12.2018 13:46
Jarda 
... a neznamená to, že když odcházím z domu, podívám se na futra a ověřím si, že mám u sebe Klíče, Mobil a Brýle?

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vyrobte si přírodní odpuzovač komárů

Věděli jste, že komáři nesnášejí vůni kopru? Můžete si tak vyrobit přírodní odpuzovač komárů, Stačí svařit lžíci kopru v šálku vody, pak nechat vychladnout…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.02.2023

Dnes 05.02 svátek slaví:
Dobromila

Zítra 06.02 svátek slaví:
Vanda

Včera 04.02 svátek slavil:
Jarmila

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies