Podomní prodej - buďte ostražití

25.06.2014 | komentářů: 0
Každá „skvělá“ nabídka, která se vám sama vecpe až do bytu, je podvod – pozor na podomní prodej

Podomních prodejců se na českých ulicích pohybuje celá řada. Ne všichni však vyhledávají lidi s čistými úmysly, a jestliže je nechtějí okrást přímo, tak se jim alespoň snaží vnutit podepsání některé smlouvy, která je může v konečném důsledku obrat o všechny jejich úspory. Dnes již dávno neplatí, že ten, kdo jen tak zazvoní u vašich dveří, je na vaší straně a udělá den hezčím. Nejčastějším cílem těchto podvodníků jsou senioři. Jak se proti praktikám podomního prodeje bránit?

Co je podomní prodej

Zdánlivě náhodné zazvonění na cizí zvonek, jež je většinou dobře zvolená záminka podomních prodejců, jak se dostat do domu plného bytů a otravovat s nekvalitními výrobky či velmi nevýhodnými lichvářskými půjčkami a podobně. To je v současné době běžná praxe podomního prodeje alias šmejdů.

Není Vaší povinností reagovat na každé zazvonění zvonku

Lidé, kteří se podomním prodejem živí jsou speciálně vyškoleni na to, jakým způsobem s vámi mluvit, aby se dostali nejen do domu, ale přímo do vašeho bytu. Pokud člověka, který se vám ozve, neznáte, do domu jej nepouštějte a vůbec nic mu nezdůvodňujte. Nejlépe na zvonění v době, kdy sami nikoho nečekáte, vůbec nereagujte. Rodina a přátelé mají telefon a určitě se s vámi domluví předem, kdy je máte očekávat.

Každá nabídka, která se vám sama vnutí až domů je tzv. navoněná zdechlina

Na rozdíl od vás jsou podomní prodejci na návštěvu velmi dobře připraveni. Velmi rádi využívají momentu překvapení a rádi vás zahltí množstvím senzačně vypadajících informací. Nenechte je dlouho mluvit, nebojte se přerušit jejich monology a ptejte se na všechno, co vás zajímá. Každá mince má dvě strany, a tak i každá nabízená věc má i svoje negativní stránky. Je vždy podezřelé, když někdo mluví jen o výhodách.

Nikdy nic nepodepisujte

Vždy se ptejte na kontaktní adresu firmy a chtějte teprve až v řádně označeném sídle firmy zopakovat nabídku, o kterou máte zájem. Pokud je firma podvodná, žádné sídlo většinou neexistuje a kontakty jsou falešné. Cokoliv vám dají prodejci k podpisu, pořádně prostudujte. Požádejte je o čas si vše promyslet během několika dnů. Máte tak čas probrat to s někým dalším případně s právníkem, zda nabídka není falešná. Žádná smlouva se nemusí podepisovat okamžitě během návštěvy. Pozvěte si dotyčného člověka ještě jednou a mějte u toho někoho, kdo Vám pomůže odhalit podvod či férovou nabídku.

Pokud podvodníka odhalíte, ihned po jeho odchodu kontaktujte policii

Neberte to jako zbytečné otravování Policie nebo nepříjemné upozorňování na sebe. Naopak je důležité, prosadit absolutní zákaz podomního prodeje, aby takoví lidé zmizeli. Alespoň částečně tím pomůžete překazit naprosto zvrácené chování.

Praktiky podomních prodejců řeší i mnozí zastupitelé měst a obcí, kteří zvedly ruce pro zákaz podomního prodeje. Tzv. “Vyhláška o zákazu podomního prodeje“ bezvýhradně nedovoluje na katastrálním území dané obce nabízet produkty a služby formou podomního prodeje.

Zdroj foto: foter.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak se zbavit škytavky?

1. Zadržení dechu - zadržte po hlubším nádechu a následném výdechu na nějaký čas svůj dech a opakujte, dokud škytavka nezmizí. 2. Pití vody - je třeba…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.03.2023

Dnes 23.03 svátek slaví:
Ivona

Zítra 24.03 svátek slaví:
Gabriel

Včera 22.03 svátek slavil:
Leona

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies