Kdy vzniká nárok na vdovecký důchod?
Ztráta manželky je tíživou životní situací sama o sobě. Na vdovce naštěstí myslí zákon o důchodovém pojištění, který jim při dodržení určitých podmínek přiznává nárok na vdovecký důchod.
Kdy vzniká nárok na vdovecký důchod?
Aby vám vznikl nárok na vdovecký důchod, musí zesnulá splnit několik základních podmínek:
- Pobírala starobní nebo invalidní důchod.
- Splnila podmínky pro nárok na jeden z těchto důchodů.
- Zemřela následkem pracovního úrazu.
Pobírání vdoveckého důchodu je pro mladší 58 let časově omezeno na jeden rok od úmrtí manželky. Po roce již můžete vdovský důchod pobírat pouze v případě, že pečujete o nezaopatřené dítě, pečujete o dítě závislé na vaší péči, případně rodiče žijící s vámi ve společné domácnosti. Jestliže vdovec nesplňuje jednu z uvedených podmínek po uplynutí jednoho roku pobírání vdovského důchodu, tak nárok na vdovský důchod ze zákona zaniká. Když je však některá z těchto podmínek splněna do dvou let ode dne, kdy se splní některá ze zákonných podmínek, vzniká nárok na vdovský důchod opětovně.
Tip: Další přehledné informace o vdovském důchodu naleznete na stránkách Pohřební služby Praha.
Jaká je výše vdoveckého důchodu?
Vdovecký důchod se skládá ze dvou složek - základní a procentní výměry.
- Základní výměra je pro rok 2018 určena ve výši 2700 Kč měsíčně.
- Procentní výměra znamená 50 % z procentní výměry starobního/invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně, na který (by) měla nárok zemřelá osoba v době smrti, případně 50 % procentní výměry částečného invalidního důchodu po poživateli tohoto důchodu, který ke dni smrti nesplňoval podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na plný invalidní nebo starobní důchod.
Pokud vdovec již pobírá vlastní důchod, vyšší důchod je pobírán v plné výši a u nižšího se krátí procentní výměra na polovinu.
Tip: Vdovecký důchod je nejčastěji vyplácen prostřednictvím České pošty, na vlastní žádost je však možné i bezhotovostní vyplácení převodem.
Jak o vdovecký důchod žádat?
Žádost o vdovecký důchod se sepisuje na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ), pod kterou spadá žadatel. Vdovci žádají sami, nebo mohou pověřit plnou mocí rodinného příslušníka. Žádost poté schvaluje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která má také rozhodovací právo.
Co je třeba k žádosti doložit?
- úmrtní list zesnulé osoby
- vlastní občanský průkaz
- oddací list
- pokud zesnulá osoba dosud nepobírala vlastní důchod, předkládá žadatel i veškeré doklady zesnulého (občanský průkaz, doklad o studiu, potvrzení o odpracovaných letech a samostatné výdělečné činnosti a evidenční list důchodového pojištění).
Tip: Přečtěte si také článek: Několik rad, jak se vyrovnat s úmrtím blízké osoby.
zdroj foto: pixabay.com
autor: placená inzerce
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Nastavení cookies - číst více »
Jaké kytky se hodí na pohřeb? - číst více »
Co je předdůchod a je vhodný pro každého? - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.