Končí II. důchodový pilíř. Co bude s naspořenými penězi?
Od ledna přestanou lidé spořit ve druhém důchodovém pilíři. Ten byl v rámci reformy penzijního systému zaveden Nečasovou vládou v roce 2013. Ministerstvo financí uvádí, že vláda chtěla zastavit odliv peněz ze státního pilíře na soukromé penzijní účty. Za celou dobu spoření dojde tímto způsobem k odklonu zhruba dvou miliard korun. Lidé by měli dostat naspořenou částku zpět do konce roku 2016. Podle MF DNES je v něm nyní 84,5 tisíce klientů, kteří do konce září naspořili 2,8 miliardy korun.
Konec spoření 1. ledna 2016
Lidé přestanou do druhého pilíře spořit od 1. ledna 2016. Firmy přestanou za své zaměstnance odvádět 3 procenta z jejich důchodového pojištění a 2 procenta jejich hrubé mzdy na účet penzijní společnosti, u níž je spoření založené. K 1. červenci se zahájí likvidace důchodových fondů. Už letos se společnosti připravují na výplatu: převádějí úspory z akcií a dluhopisů na termínované vklady a spořicí účty.
Peníze zpět v průběhu roku 2016
Lidé naspořené peníze v průběhu roku 2016 dostanou zpátky. A to včetně peněz, které měli možnost odklonit ze svého povinného důchodového pojištění. Do konce března by měli být od své penzijní společnosti informováni o možnostech vypořádání naspořených prostředků. Budou muset odpovědět do konce září. Od poloviny října pak bude zahájena výplata.
Lidé si budou moci vybrat, zda si nechají peníze poslat na účet, složenkou a nebo jestli si je převedou do třetího pilíře.
Když někdo způsob vrácení peněz neoznámí, budou automaticky převedeny na jeho daňový účet. Daňová správa si z něj bude moci strhávat dlužné daně. Pokud účastník penzijního spoření před vypořádáním zemře, stanou se úspory součástí dědictví.
Důchodová výměra se zkrátí
Lidem, kteří spořili, se důchodová výměra zkrátí o poměrnou část, konkrétně o 15 procent výměry za daný rok. Vzhledem ke krátké době spoření však půjde v penzi maximálně o stokoruny, spíše o desetikoruny měsíčně. Dá se z toho vyvázat tím, že dotyčný doplatí peníze České správě sociálního zabezpečení. Do roku 2017 může požádat o kalkulaci, kolik má za dobu spoření doplatit, aby se důchod nezkrátil.
Nejvíce se spoření vyplatilo těm s průměrnou mzdou
Přesto byl podle MF DNES pro většinu zúčastněných druhý pilíř výhodný. Peníze, které mohli odklonit ze státního systému, budou mít k dispozici prakticky hned, navíc s mírným zhodnocením. Krácení státního důchodu je příliš bolet nebude. Nejvíc se transakce vyplatila lidem s průměrnou mzdou a vyšší. Státní důchodový systém je totiž postaven na principu solidarity, což znamená, že lidé s vyššími příjmy si v důchodu vyberou ze systému méně, než do něj za celý život vložili.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Věk odchodu do důchodu podle nové úpravy poroste pomaleji - číst více »
Lidí v předdůchodu přibývá. Roli hraje i penzijní reforma - číst více »
Pozor na přivýdělek v předčasném důchodu. Omezení jsou přísná - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.