Krvácení dásní není radno podcenit. Co hrozí?

31.07.2015 | komentářů: 0
Krvácení dásní není radno podcenit. Co hrozí?

Zjistili jste při čištění zubů, že se vám na kartáčku objevila krev? Není důvod k panice, může jít jen o lehké škrábnutí, které jste si čištěním podráždili, ovšem, objevíte-li v budoucnu takto krev častěji, je potřeba navštívit zubního lékaře. Podcenění tohoto příznaku může vést až k zubní paradontóze.

Krvácení dásní je příznakem jejich zánětu. Ten vzniká v důsledku nedostatečné hygieny. Tvoří se zubní plak, který obsahuje velké množství bakterií, jenž negativně působí na dáseň. Že je s vaší dásně něco v nepořádku zjistíte tak, že se při čištění zubů objeví ve slinách náznaky krve. To zpravidla bývá pod dvou až čtyřech dnech, kdy svému chrupu nebudete věnovat dostatečnou péči. Naopak, začnete-li si zuby pravidelně čistit, krev by měla během několika dní zmizet. V případě, že nebudete dostatečně pečovat o svůj chrup, hrozí vám zubní paradontóza.

Paradontoza - příznaky a léčba

Paradontóza se může projevit otokem dásní s bolestivou až krvácející reakcí, oslabením zubních krčků, které vyústí až ve viklání zubů a vzniku mezer. Zvýší se také citlivost zubů jak na studené, tak i teplé nebo kyselé.

Léčba paradontózy je na delší období. Postupuje se při ní buď formou postupné léčby, kdy se vyčistí všechny tzv. choboty (kapsa mezi zubním kořenem a dásní nebo přilehlou kostí) v lokálním umrtvení. Dojde-li ale na chirurgický zákrok, specialista rovněž postižené místo umrtví, skalpelem odklopí dáseň a zanícená místa vyčistí. Zní to hrozně? Tomuto všemu lze snadno předejít, když si budete své zuby pravidelně čistit. K dobrému chrupu přispějete i svým jídelníčkem, ve kterém by nemělo chybět ovoce a zelenina. Vyhněte se jednoduchým sacharidům, tukům a alkoholu. V lékárnách jsou k dostání i speciální gely, pasty a ústní vody, které pomáhají zabránit vzniku paradontozy.

Jak si správně čistit zuby

Techniku čištění zubů ne každý zvládá. Není to jen o tom si na kartáček dát zubní pastu, chvilku všelijakými směry kroužit v oblasti chrupu a pak jít spokojeně spát. Takto jste možná odstranili plak z přední části zubu, ale zcela jste vynechali prostor mezi zubem a dásněmi. Jak tedy na to? Začněme od kartáčku. S jeho výběrem by vám měl poradit zubní lékař, ovšem není tajemstvím, že je vhodné používat kartáček s rovnými štětinami a měkký. Proč? Protože kostrbaté a všelijak tvarované kartáčky, které tak rádi vychvalují v TV, se nedostanou všude a tvrdé štětiny kartáčku by vám mohly podráždit dásně. A jak tedy správně čistit? Zubní kartáček přiložte na zub tak, aby se jedna půlka štětin opírala o zub a druhá o dáseň. Nyní kartáček sklopte pod úhlem 45° směrem dolů, tedy štětiny směřují do mezery mezi zubem a dásní. Takto začněte pomalým kroužením s čištěním každého zubu zvlášť jak zepředu, tak i zezadu. K ještě lepší péči o zuby doporučujeme zakoupit mezizubní kartáčky.

Zdroj foto: foter.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.10.2023

Dnes 04.10 svátek slaví:
František

Zítra 05.10 svátek slaví:
Eliška

Včera 03.10 svátek slavil:
Bohumil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies