Lidé podceňují spoření na stáří, penze často nestačí

Štítky: | Finance | odchod do důchodu |
14.03.2018 | komentářů: 1
Lidé podceňují spoření na stáří, penze často nestačí

Blížíte se do důchodového věku? Víte jakou penzi budete brát? Mnoho lidí se o tuto informaci s dostatečným předstihem nezajímá. Z toho důvodu pak někdy narazí na tvrdou realitu. Podle průzkumu NN Penzijní společnosti očekávají někteří dokonce důchod kolem 20 tisíc korun, většinou ale dostanou 12 tisíc.

Očekávání výše důchody podle průzkumů mnohdy neodpovídají realitě. Pokud člověk nechce v penzi přijít o svůj životní styl, měl by na stáří začít myslet co nejdříve. „Zpravidla to znamená jediné. Začít na penzi včas šetřit, nejlépe hned od první výplaty,“ sdělil Právu finanční poradce František Macháček, i když připouští, že řada lidí nemá z čeho.

Podle průzkumu NN Penzijní společnosti dvě třetiny zástupců mladé i předdůchodové generace tvrdí, že při spoření na penzi nejvíce spoléhají na podporu státu. Naspořených financí proto není mnoho. „Průměrný Čech si tak při očekávaném odchodu do důchodu v 65 letech naspoří v penzijním fondu necelých 230 tisíc korun,“ řekla Právu Kateřina Štěrbová, členka představenstva NN Penzijní společnosti.

Vše je třeba propočítat

Průzkum také ukázal, že mladí i staří Češi počítají s tím, že si důchod budou moci užívat v průměru do 80 let. „Málokdo si včas spočítá, že pokud chce jít do důchodu v 65 letech a mít měsíčně nad rámec státního důchodu ještě dalších osm tisíc korun, pak bude na penzi potřebovat úspory ve výši téměř 1,5 miliónu korun,“ uvedla Štěrbová.

Češi stále dostatečně nemyslí na finanční přípravy na stáří a nezohledňují všechny aspekty. „Naprostou většinu si lidé naspoří sami s přispěním zaměstnavatele. Kdo nechce být v důchodu překvapený, měl by si dopředu udělat představu, jak dlouho očekává, že v důchodu bude, a kolik peněz bude chtít mít měsíčně, aby si penzi užil,“ dodala Štěrbová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
31.12.2018 11:44
Alena 
Dobrý den nechápu tuto politiku pracující který celý život tvrdě pracuje a odvádí daně,důchodové pojištění,sociální a zdravotní pojištění a to není zrovna malá částka je pak ještě nucen si spořit další finanční částku aby až přijde jeho zasloužený odpočinek neživořil?Co je to za logiku?Jako mladý pracoval pro stát a když zestárne tak stát se už o něj nemá zájem.To je moc divná politika.děkuji Alena už také důchodkyně a není to opravdu lehké vyžít s tím co dnešní důchodce má,mockrát si nemůžu ani léky které potřebuji vyzvednout protože na ně prostě nezbude a to je moc smutné.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zamrazujete buchty? A děláte to správně?

Buchty, řezy a bábovky zamrazujeme vždy krájené. Budou se rozmrazovat rychleji a jen v takovém množství, jaké budeme potřebovat. A pozor, v mrazáku by…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 20.04.2021

Dnes 20.04 svátek slaví:
Marcela

Zítra 21.04 svátek slaví:
Alexandra

Včera 19.04 svátek slavil:
Rostislav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace