Mimořádná valorizace důchodů 2014

Štítky: | valorizace |
08.01.2014 | komentářů: 0
Mimořádná valorizace důchodů 2014

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR reaguje na stav důchodů od začátku roku 2014, o kterém rozhodla předchozí vláda. Chystá se tak mimořádná valorizace důchodů, čímž by důchodcům výrazně přilepšilo. Důchodci mohou též jásat nad novou valorizací důchodů, která se bude odvíjet přímo od průměrného stavu jejich domácností a ne všech.

Mimořádná valorizace důchodů 2014

MPSV navrhuje zvýšení procentní výměry důchodů. U důchodů, které byly přiznány před 1. lednem 2013, by se jednalo o 2,2 procenta a 0,9 procenta, důchody přiznané během letošního roku by mimořádná valorizace důchodů zvýšila o 0,9 procenta. Pro valorizaci důchodů od začátku roku 2014 by se jednalo jen o 0,4 procenta. Zohlednění plného růstu cen (ne třetinového) by tedy v závěru činilo 3,3 %, rozdíl by byl oproti současnému system 2,2 %.

Počátkem ledna nového roku by se tedy důchody měly zvýšit průměrně o 45 korun. Pevná část penze, která je stálá, by se měla lišit o deset korun. V posledním pololetí průměrný starobní důchod dle České správy sociálního zabezpečení dosahoval výše 10 948 korun.

Další přidání na důchodech by mělo seniorům dorovnat to, o co přišli kvůli letošnímu pomalejšímu zvyšování penzí.

Nedostatečné finance

Pro politiky se jedná o závažný problém. Zvýšení důchodů by přivítali, ale považují to v následujících letech za nemožné – nemají na to dostatečné finance, zvýšení pro rok 2014 by stát totiž přišlo na 4,6 miliardy korun. Samotné MPSV otázku peněz vůbec neřeší. Petr Sulek z MPSV se nechal slyšet, že tento problém bude úkolem nové vlády – upravit rozpočet tak, aby bylo zvýšení důchodů pro následující léta reálné.

Zvýšení důchodů nad rámec zákona

MPSV dále navrhuje, aby vláda mohla sama rozhodnout o případném zvýšení valorizace důchodů. Velikost důchodů by se pak neřídila pouze podle ekonomické situace, vláda by nemusela do valorizace započítávat menší ekonomické výkyvy.

čtěte také:
Valorizace důchodů 2014
Výpočet důchodu

Zdroj foto: morguefile.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vyrobte si přírodní odpuzovač komárů

Věděli jste, že komáři nesnášejí vůni kopru? Můžete si tak vyrobit přírodní odpuzovač komárů, Stačí svařit lžíci kopru v šálku vody, pak nechat vychladnout…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.10.2023

Dnes 04.10 svátek slaví:
František

Zítra 05.10 svátek slaví:
Eliška

Včera 03.10 svátek slavil:
Bohumil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies