Mrtvice. Důležité je, včas ji rozpoznat a zavolat lékaře

20.04.2016 | komentářů: 0
Mrtvice. Důležité je, včas ji rozpoznat a zavolat lékaře

Mozková mrtvice nastává v případě, když je tok krve do části mozku snížen nebo úplně přerušen. Nervová tkáň je přitom velmi citlivá, mozkové buňky začínají odumírat již za několik minut bez kyslíku. Poškození je nevratné, protože nervová tkáň není schopná regenerace. Cévní zásobení mozku je velmi bohaté a k poruše toku krve může dojít prakticky kdekoliv. Každá část mozku je specializovaná na jinou činnost, a příznaky mozkové mrtvice tudíž mohou být různé. Lékařům se sice podařilo výrazně snížit úmrtnost, na druhou stranu přežití doprovázejí časté komplikace, někdy i velmi závažné.Hodně důležité je dostat postiženého co nejdříve k lékaři. Doslova každá minuta má cenu zlata.Čím déle bude totiž mozek bez kyslíku, tím menší jsou šance na přežití a uzdravení.

Víte, jak poznat mrtvici?

- Dotyčný může mít potíže s chůzí – může ztráct rovnováhu, zakopávat, mít špatnou koordinaci pohybů.
- Problémy s řečí a porozuměním – často nerozumí řeči, drmolí, mluví z cesty nebo používají vulgární výrazy.
- Pokleslý koutek - ochrnutí nebo necitlivost obličeje, rukou či nohou – potíže jsou často jednostranné, neschopnost zvednout obě ruce nad hlavu.
- Poruchy zraku – může se jednat o úplnou ztrátu zraku, rozmazané či dvojité vidění.
- Náhlá, silná bolest hlavy – bývá doprovázena zvracením, závratěmi a poruchami vědomí.

Pokud zaznamenáte u postiženého tyto příznaky, není čas se rozmýšlet, je třeba hned volat záchranku.

Komu mrtvice hrozí?

Vzniká nejčastěji v případě ucpání přívodné tepny krevní sraženinou. Rizikových faktorů pro vznik mozkové mrtvice je hned několik, obdobně jako je tomu u jiných civilizačních chorob. Přitom platí, že žádný z nich není většinou schopen vyvolat nemoc sám, ale pro její vznik je potřeba působení několika z nich. Počítají se mezi ně: nadváha a obezita, málo pohybu, nadměrné pití alkoholu, vysoký tlak krve, kouření, vysoký cholesterol, cukrovka, choroby srdce a cév, genetické zatížení. Uvádí se, že muži jsou k tomuto onemocnění náchylnější než ženy.

Následky

Bohužel, pokud mrtvici přežijete, nemáte vyhráno. Pokud je mozek dlouho bez kyslíku, odumře mnoho nervových buněk, což způsobí řadu komplikací. Většinou nastane svalové ochrnutí, které bývá většinou jednostranné. Může postihovat jednu nebo obě končetiny či svaly na obličeji.Postižení mají potíže s mluvením a polykáním, ztrácejí paměť a mají potíže s myšlením. U hodně pacientů se často objevují deprese, výkyvy nálad a silné bolesti nebo pocity mravenčení v postižených končetinách. Také se vyskytuje zvýšená citlivost na změny teplot.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Věděli jste, že oční kapky mohou být i nebezpečné?

Oční kapky vydrží po otevření jen 4 týdny, poté je už nepoužívejte! Dostanou se do nich bakterie a ty byste si zanesly do oka. Ušní kapky vydrží o něco déle…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 03.07.2022

Dnes 03.07 svátek slaví:
Radomír

Zítra 04.07 svátek slaví:
Prokop

Včera 02.07 svátek slavil:
Patricie

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace