Na chystaný zákaz slev mohou doplatit i penzisté
Ministerstvo zemědělství v chystané novele navrhuje, aby velké obchodní řetězce už nemohly pořádat slevové akce na vybrané zboží. Novela tím však může zásadně ovlivnit nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, které jsou na slevách závislé, například penzisty, varuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Informoval o tom web aktualne.cz.
Chystaná změna by se podle webu aktalne.cz dotkla obchodníků s tržbami nad pět miliard korun, to znamená osmi zahraničních obchodních řetězců, jako jsou například Kaufland, Lidl, Albert, Tesco nebo prodejny COOP. "Slevy jsou přitom důležitým nástrojem v boji o klienty na velmi konkurenčním trhu," upozornil Prouza. Zatímco v Německu, Rakousku či Velké Británii drží 75 procent trhu čtyři řetězce, v Česku je podle Prouzy trh rozdrobenější a na dosažení tohoto tržního podílu by se muselo spojit 11 řetězců.
Na zákaz slev by doplatili především lidé s nízkými příjmy a senioři, kteří jich část využívají. Zákon by měl navíc začít platit v roce 2021, tedy v době, kdy se podle Prouzy předpokládá, že česká ekonomika začne stagnovat. "Lidé začnou mít problém s penězi. Ve chvíli, kdy to pro ně bude nejhorší, tak by se jim zdražily potraviny? To je přece politická sebevražda," uvedl.
V Česku jsou páté nejlevnější potraviny
Čtete také
Svaz souhlasí s tím, že by se slevovým akcím měla nastavit nová pravidla, ale mělo by k tomu podle něj dojít na základě společné odborné diskuse a hlavně postupně. V Česku jsou páté nejlevnější potraviny v Evropě, ve slevách se loni prodalo v ČR podle společnosti Nielsen až 56 procent rychloobrátkového zboží.
Podle Prouzy princip množstevních slev funguje od prvobytně pospolné společnosti. "Už tisíce let platí jednoduchý zákon ekonomiky - pokud ode mne někdo koupí víc, dám mu slevu. Ovšem české ministerstvo zemědělství chce vstoupit do učebnic ekonomie," řekl. Prouza rovněž dodal, že návrh zákona neobsahuje analýzu dopadů, přitom norma zásadně zasáhne do podnikatelského prostředí. Pokud by prošla, museli by odběratelé a dodavatelé předělat miliony smluv, což by je vyšlo na stovky milionů korun, upozornil šéf svazu.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Věk odchodu do důchodu podle nové úpravy poroste pomaleji - číst více »
Lidí v předdůchodu přibývá. Roli hraje i penzijní reforma - číst více »
Pozor na přivýdělek v předčasném důchodu. Omezení jsou přísná - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.