Nebuďme konzervativní, senior je taky řidič, chce to jen chytré auto pro seniory

17.02.2014 | komentářů: 0
Nebuďme konzervativní, senior je taky řidič, chce to jen chytré auto pro seniory

Doba se neustále vyvíjí, a zrychluje, a tak není divu, že auto je dnes neodmyslitelným pomocníkem i společníkem většiny z nás. Přizpůsobila se i generace seniorů. Už to nejsou jen pohádkové babičky s pletením a dědečkové s fajfkou v bačkorách. Většinou jsou to lidé, kteří v kontaktu s autem „vyrostli“, a tak prakticky jen vymění jízdu autem do práce za cestování za zážitky, na chatu nebo na obyčejné nákupy.

Všechno se s věkem mění, nebojte se změnit auto a přizpůsobit jej vašim potřebám

Stejně jako se člověk s věkem vyvíjí, přizpůsobuje si vizáž, mění zájmy, naprosto přirozeně se přizpůsobuje zdravotnímu stavu, je třeba i auto pro seniory upravit tak, aby se stalo spolehlivým parťákem a bylo užitečné zároveň. V současné době již každý výrobce počítá s variantou automobilu pro seniory - jedná se o prostorné modely typu SUV.

Modely aut typu SUV poskytují prostor, pohodlí a rozhled

S ohledem na omezenější pohyb seniorů, je nutné, aby modely vozů poskytovaly prostor nad hlavou a po stranách ve spojení s vyvýšeným sedadlem pro snadnější vystupování, které samozřejmě zlepšuje i viditelnost řidiče. Další neocenitelnou pomůckou je široce nastavitelný volant v obou směrech. Řidič, nejrůznější postavy, tak v kombinaci s nastavitelnou sedačkou snadno najde tu nejoptimálnější pozici, aby měl maximální pohodlí. Myslet by se mělo i na dostatek odkládacího prostoru, kdy by léky, brýle a další potřebné věci měl mít senior při ruce.

K dobré viditelnosti jen vyšší sedadlo nestačí

Senioři mají pomalejší reakční dobu, zhoršený zrak a často nebývají přesní, proto je nezbytné docílit maximální viditelnosti. Automobil pro seniory by tedy měl být dostatečně prosklený s širokými zrcátky, tak aby se nedalo nic přehlédnout. Podporou v bezpečnosti a celkovému pohodlnému cestování mohou být také různí pomocníci jako parkovací asistent, automatická převodovka nebo elektrické nastavení sedaček.

Není motor jako motor

Při výběru auta by měl senior brát zřetel také na motorizaci. Naftové motory se hodí spíše na delší cestování, kdy ročně motorista najede víc jak 20 tisíc kilometrů. Do městského provozu se hodí spíše benzínové motory, kdy se především v zimním období motor dříve zahřeje. Také objem motoru by měl zůstat v mezích finanční prostředků. Silnější motory si logicky vezmou více paliva, navíc se nehodí jen na dojezdy do nákupních center a zase zpátky domů. Zapomínat by se nemělo ani na povinné ručení, které by v případě vyššího objemu motoru bylo zbytečné vysoké.

Bezpečné a spolehlivé auto není všechno. Proto by senioři neměli podceňovat pravidelné kontroly především zraku a sluchu, stejně jako citlivost na klimatické podmínky.

Zdroj foto: foter.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pálí vás žáha?

Pokud zní odpověď ano,  nakrájejte si syrový celer na jemné plátky a pochroupejte - pálení vás přejde do 10 minut. Nebo nasypte do skleničky půl lžičky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.10.2023

Dnes 04.10 svátek slaví:
František

Zítra 05.10 svátek slaví:
Eliška

Včera 03.10 svátek slavil:
Bohumil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies