Největší strašák v důchodu? Samota a nemoci, tvrdí dvě třetiny stárnoucí populace

Štítky: | odchod do důchodu |
16.11.2015 | komentářů: 0
Největší strašák v důchodu? Samota a nemoci, tvrdí dvě třetiny stárnoucí populace

Největším strašákem Čechů starších 55 let je špatné zdraví a stav, kdy se o sebe nebudou schopni sami postarat. Tyto obavy mají dvě třetiny lidí. Přesto se stejný počet lidí na důchod těší. Obavy mají reálný základ, podle sociologických odhadů totiž kažý třetí senior nad 70 let žije sám. A v přesile jsou ženy, které se dožívají vyššího věku.

Podle šetření, které provedla Expobank CZ se špatného zdraví obávají více lidé na venkově a v menších městech. Nesoběstačnost zase děsí převážně ženy, nemoci naopak muže.

Průzkum sledoval i to, jak Češi plánují prožít svá důchodová léta, čeho se obávají a na co si spoří. Z výsledků vyplývá, že lidé, kteří v nejbližších letech ukončí své pracovní závazky, plánují prožít stáří aktivně. „Lidé na prahu důchodového věku, pokud nejsou nijak zdravotně omezeni, bývají většinou stále velmi aktivní. Nezřídka pokračují v pracovní aktivitě, chtějí mít příjem a možnost tento čas strávit plnohodnotně,“ vysvětluje Přemysl Valouch, ředitel Personálního bankovnictví v Expobank CZ.

Mnozí si odchod do důchodu posouvají nebo se chystají věnovat aktivitám a snům, na které dříve nebyl čas. Od toho se odvíjejí i jejich úspory, které si ukládají na cestování, rekreační bydlení ale třeba i na vzdělávání. Nechybějí ani úspory pro vlastní děti. Na rekreační bydlení šetří desetina Čechů, podle průzkumu spoří například na dům u moře či rekonstrukci chaty.

A jaké sny si chtějí lidé před důchodem splnit? Tak třeba napsat a nafotit několik knih z cest, vařit si doma pivo, udělat si pilotní průkaz, malovat, plout na hausbotu, rybařit, mít mladou ženu, mít dítě nebo hrát na xylofon.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Nechcete plíseň v koupelně?

Také vás rozčiluje plíseň, která se usazuje na spárách mezi kachličkami v koupelně? Dá se tomu prý zabránit jednoduchým trikem. Stačí úplně obyčejná vosková…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.12.2022

Dnes 04.12 svátek slaví:
Barbora

Zítra 05.12 svátek slaví:
Jitka

Včera 03.12 svátek slavil:
Svatoslav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies