Některé seniory v nemocnicích nikdo nenavštěvuje. Pomáhají dobrovolníci
Seniory, kteří leží v nemocnicích na LDN, kolikrát mnoho lidí nenavštěvuje. A nebo jen sporadicky. A právě toto si uvědomují dobrovolníci, kteří raději místo toho, aby strávili třeba hodinu surfováním po internetu, udělají dobrou věc. Docházejí do léčeben dlouhodobě nemocných a tráví tam s lidmi, kteří by jinak jen zírali do stropu, nějaký čas. O svých zkušenostech pro server info.cz mluvila dobrovolnice Anetta Brandeisová, která díky humanitární organizaci ADRA navštěvuje léčebnu dlouhodobě nemocných v pražské Nemocnici Na Františku.
"Vždycky jsem chtěla být užitečná. Měla jsem také ráda svého dědu, který před pěti lety zemřel. Jsem s tím vyrovnaná, protože odešel ve velmi vysokém věku a za velmi dobrých podmínek. Hrozně mi ale začal chybět kontakt se staršími lidmi. A přijde mi, že stáří je pořád na okraji společnosti," svěřila se se svými důvody.
Chodí pomáhat jednou týdně v pátek po práci. Je to pro ni pěkný start do dalšího víkendu. I když ne vždy odchází s pozitivními pocity. Záleží na tom, ke komu jdete. Negativně naladění lidé berou energii samozřejmě i jí. Sama přiznává, že krize ji už potkala, ale stačilo pak být v kontaktu opět s veselými staříky a bylo po chmurech.
A co vlastně s nemocnými seniory dělá? Hlavně si povídá. "Vždycky se snažím být empatická. Většinou lidé strašně rádi povídají o sobě. V té situaci jim proto nic ze svého života necpu a nechám je skutečně mluvit. A jen se vyptávám a vidím, že těm lidem to dělá hrozně dobře, když se o ně někdo zajímá. Pak je zase další typ lidí, kteří se zase rádi vyptávají. Jaké je venku počasí, co máte za práci a podobně," popisuje setkání.
Kolikrát je ona jediným člověkem, který za pacientem dochází. Mnoho jich už rodinu nemá nebo se mu odstěhovala daleko. Jak snáší, když už třeba pacient do příštího setkání zkrátka zemře? "Musím popravdě říct, že už se radši nijak nepídím po tom, co se mu stalo právě z důvodu, že se bojím, jak bych to přijala. A radši doufám, že ho propustili domů. Není to ode mě bezohlednost, ale radši to sama v sobě uzavřu tak, abych si mohla myslet, že nejsou špatné konce," přiznává dobrovolnice.
Dobrovolníkem se zájemci mohou stát prostřednictvím humanitární organizace ADRA. Ta spolupracuje mimo jiné s Nemocnicí Na Františku, kam dochází i Anetta. Lidi, kteří chtějí pomáhat, začala ADRA organizovat v roce 2004 ve Frýdku-Místku. Od té doby se její centra rozšířila do celé republiky. „Nejjednodušší je sehnat dobrovolníky k dětem. Naše společnost ale často zapomíná na starší lidi,“ vysvětluje vedoucí dobrovolnického centra ADRA Praha Milena Čančíková.
Kdo může dělat dobrovolníka?
Zájemce o dobrovolnictví u seniorů musí mít už nějaké životní zkušenosti, musí být vyzrálý. Při výběrovém pohovoru zkoumáme, jaké jsou motivace dobrovolníka a jeho zkušenosti a zjišťujeme, zda se bude mít se staršími lidmi o čem bavit. Je důležité, aby byl empatický a aby dokázal přijmout generační rozdíly a jiné vnímání světa, což každý nedokáže.
Zdroj: info.cz
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.